Do niedawna synonimem składanego drona fotograficznego był DJI Mavic Pro. Uchodził on za lekką maszynę zdolna podołać większości komercyjnych zleceń fotograficznych. W przeciągu ostatnich 2 tygodni na rynku pojawiły się 2 nowe, konkurencyjne maszyny. Czy są lepsze? Gorsze? A może zwyczajnie dla kogoś innego? Zacznijmy od porównania.
1. Kamera
W przypadku Mavica Pro mowa o kamerze o rozdzielczości 12,35 Megapiksla. Jest to sensor CMOS o matrycy 1/2.3 cala, obiektywie o ekwiwalencie ogniskowej 35mm i jasności f 2.2. Kamera posiada funkcję autofokusa, jest stabilizowana na 3 osiowym gimbalu który odpowiada za bardzo wysoką płynność kręconych ujęć i nagrywa z rozdzielczością do 4K (25 klatek na sekundę) i fullHD (do 96 klatek na sekundę). Prędkość zapisu wideo to 60 Mbps
Mówiąc o parrot anafi – jego kamera ma rozdzielczość 21 Megapikseli , jest sensorem CMOS o matrycy 1/2.4 cala, obiektywie o ekwiwalencie ogniskowej 23-69mm. Z ciekawostek kamera ta pozwala na obserwację zarówno otoczenia pod dronem jak i nad nim dzięki możliwości obracania pod kątem 90 stopni do góry oraz posiada zoom optyczny 2.8x. Niestety jest ona stabilizowana jedynie 2 osiowym gimbalem, co zdecydowanie utrudni kręcenie płynnych ujęć. Kamera pozwala na kręcenie materiału wideo w rozdzielczości do 4K (30 klatek na sekundę )i FullHD (60 klatek na sekundę)
Kolejnym BSP w naszym porównaniu jest Autel Evo. Jest on wyposażony w kamere o rozdzielczości 12 Megapikseli z autofokusem . Tak samo jak w przypadku poprzednich propozycji jest to matryca CMOS wyposażona w matrycę 1/2.3 cala o ekwiwalencie ogniskowej i jasności f2.8. W przyszłości planowane są werianty z kamerami 360 stopni oraz mającymi większy, 1 calowy sensor. Najpewniej wszystkie te kamery będą ze sobą zamienne (będziemy mogli używać ich mając tylko 1 drona). Standardowa kamera jest stabilizowana na 3 osiowym gimbalu i pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości do 4K (60 klatek na sekundę).
Moim faworytem jest tu zdecydowanie Autel Evo z racji możliwości zamiennego użytkowania kamer, 3 osiowego gimbala oraz nagrywania 4K płynnego obrazu z prędkością 60 klatek na sekundę. Choć Parrot Anafi dysponuje kilkoma innowacyjnymi funkcjami takimi jak zoom optyczny czy obracanie kamery o 180 stopni w płaszczyźnie poziomej – nie jest to moim zdaniem wystarczające by zrównoważyć brak 3 osi gimbala.
2. Dron
Mavic Pro, jako najstarsza platforma w naszym zestawieniu ma już wyrobioną, dobrą opinię na rynku. Ale czy najlepszą? Przekonajmy się.
DJI Mavic Pro waży 743 gramy, rozpędza się do prędkości maksymalnej 65 km/h w trybie sport a jego czas lotu wynosi 27 minut. Platforma jest bardzo kompaktowa, posiada składane ramiona a zasięg na jaki może odlecieć od operatora to aż 7 km. Zdecydowanym minusem jest tu uproszczona obsługa drona, która uniemożliwia wykonywanie lotów przy dużym KP a także zmniejsza ich precyzję przez brak możliwości przełączenia w tryb Atti. Propozycja DJI posiada kamery wykrywania przeszkód z przodu i dołu maszyny a w momencie wykrycia przeszkody zatrzymuje się przed nią. Cena Mavica to obecnie 999 dolarów.
Najmniejszy jest tu parrot anafi. Jego masa startowa to zaledwie 370g dzięki czemu może być używany przez operatorów nie mających świadectwa kwalifikacji. Czas lotu drona to zaskakujące jak na jego rozmiary 25 minut a prędkość maksymalna wynosi 53km/h. Zasięg drona wynosi do 4 km i jest on wyposażony w funkcje lotu automatycznego takie jak follow me, w którym podąża za operatorem. Cena Parota Anafi wynosi 649 dolarów.
Ostatnim z omawianych przez nas dronów jest Autel Evo. Jest on najcięższy z całej 3 mając 863 g masy startowej. Jest on najszybszy z całej trójki rozpędzając się do prędkości maksymalnej 72 km/h . Lata on też najdłużej (czas lotu wynosi aż 30 minut!). Zasięg drona wynosi porównywalne z propozycją DJI 7km a platforma umożliwia zarówno loty w trybie GPS, Atti, sport jak i używanie funkcji lotu automatycznego. Wartym uwagi w przypadku propozycji Autela jest wyposażenie go w kamery obserwacyjne nie tylko z przodu i dołu platformy ale także z tyłu co zdecydowania zwiększa komfort pracy fotograficznej z naszym dronem. Co więcej, nowatorskie oprogramowanie nie tylko pozwala maszynie na zatrzymanie się przed przeszkodą lecz także ominięcie jej i kontynuację lotu w przypadku trybów automatycznych. Cena Autel Evo to 999usd.
W tym zestawieniu z racji najdłuższego czasu lotu, najwyższej prędkości maksymalnej a także znacznie ułatwiającego prace fotograficzną systemu omijania przeszkód – zwycięzcą znowu zostaje Autel Evo.
Osobną kategorią jest zaś platforma proponowana przez parrota, która z racji niezwykle niskiej masy startowej może konkurować o tytuł najlepszej maszyny dla nie komercyjnych operatorów UAVO.
3. Podsumowanie
Z racji wygrania obu testów, posiadania świetnej kamery nagrywającej w rozdzielczości 4k 60fps, a także parametrów lotnych przewyższających konkurencję za zwycięzcę powyższego zestawienia uznaję Autel Evo, który jestem w stanie polecić każdemu profesjonalnemu fotografowi jak i miłośnikowi ujęć z powietrza.
ŹRÓDŁA
https://www.halfchrome.com/autel-evo/
https://www.autelrobotics.com/evo/
https://www.parrot.com/global/drones/anafi
https://www.dji.com/mavic