EGZAMINY NA PILOTA DRONA
ONLINE A2 i NSTS

 

A2 EGZAMIN TEORYTYCZNY ONLINE Na Pilota Drona w Kategorii Otwartej

Egzamin państwowy składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, podczas których weryfikowana jest wiedza oraz umiejętności przyszłego operatora BSP. IRONSKY jest uznanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego podmiotem szkoleniowym uprawnionym do szkolenia i egzaminowania z zakresu A2 w kategorii otwartej oraz na m.in. NSTS-01, NSTS-02, NSTS-05, NSTS-06 w kategorii szczególnej. 

NSTS 01-06 a STS 01-02 – czym się będą różnić?

Nie chce Ci się czytać? OK, w skrócie:

a-2-egzaminy-online-w-ironsky-kurs-na-drony

Jak wygląda egzamin na pilota drona w celu uzyskania certyfikatu kompetencji A2?

 • Egzamin to test online, pytania zamknięte, jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań z następujących przedmiotów wyznaczonych przez ULC:
  • Meteorologia,
  • Osiągi systemu bezzałogowego statku powietrznego w locie,
  • Techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko na ziemi.
 • Na rozwiązanie testu masz 30 minut. Czyli wychodzi po minucie na pytanie.
 • Zaliczenie wymaga udzielenia minimum 75% prawidłowych odpowiedzi.
 • Wynik egzaminu poznasz po jego zakończeniu.
 • Negatywny wynik egzaminu jest równoznaczny z koniecznością ponownego wykupienia dostępu do egzaminu.
 • Egzamin odbywa się na platformie szkoleniowej i jest nagrywane w formie wideokonferencji, ponadto wymaga weryfikacji tożsamości (szczegóły poniżej w kroku 6) oraz nadzoru instruktora IRONSKY by jego wynik był niepodważalny i jednoznaczny.
 • Termin egzaminu ustalamy indywidualnie lub zgodnie z terminarzem egzaminów dostępnym na ironsky.pl
certyfikat a2 egzamin online na drona pilot drona ironsky

Co mi dadzą uprawnienia w kategorii otartej A2 i certyfikat kompetencji pilota BSP (Bezzałogowego Statku Powietrznego)?

Certyfikat kompetencji pilota drona, to dokument potwierdzający kompetencje do wykonywania lotów w kategorii otwartej w podkategorii A2. Jest to najprostsza forma na to, aby móc legalnie latać w strefie CTR poniżej 6km. Warto rozróżnić możliwości wykonywania lotów na te przed i po certyfikacji dronów, czyli nadaniu dronom stosownych klas C0, C1, C2, C3.

Przed certyfikacją (okres przejściowy do 1 stycznia 2023r.)

 • Możesz latać dronem o masie pomiędzy 0.5 kg, a 2 kg.
 • W podkategorii A2 można wykonywać loty w podkategorii A3 na zasadach określonych dla A3. Można jaśniej? Tak 😉 Po prostu zmniejsza Ci się odległość minimalna od osób oraz budynków ze 150 m latając w podkategorii A3, do 50 m latając w podkategorii A2.
 • Maksymalna wysokość lotu to 120 m od najbliższego punktu powierzchni ziemi
 • Nadal nie wolno Ci wlatywać osoby postronne ani zgromadzenia osób.
 • Przykładowe drony, którym będziesz mógł latać po zdaniu egzaminu A2 to np.: DJI Mavic Air 2, DJI Mavic 2 PRO/ZOOM, DJI Mavic Mini 2, DJI Phantom, Autel Evo, Yuneec Typhoon H, Yuneec H520

Po certyfikacji (przedstawiamy to na poniższej infografice)

 • Możesz latać dronem o masie pomiędzy 0.9 kg, a 4 kg.
 • W podkategorii A2 można wykonywać loty w podkategorii A3 na zasadach określonych dla A3. Można jaśniej? Tak 😉 Po prostu zmniejsza Ci się odległość minimalna od osób ze 150 m latając w podkategorii A3, do 30 m latając w podkategorii A2 albo nawet do 5 m ale wyłącznie w trybie niskiej prędkości (do 3 m/s)
 • Maksymalna wysokość lotu to 120 m od najbliższego punktu powierzchni ziemi
 • Nadal nie wolno Ci wlatywać osoby postronne ani zgromadzenia osób.
 • Przykładowe drony, którym będziesz mógł latać po zdaniu egzaminu A2 to np.: DJI Mavic Air 2, DJI Mavic 2 PRO/ZOOM, DJI Mavic Mini 2, DJI Phantom, Autel Evo, Yuneec Typhoon H, Yuneec H520
podkategoria-a2-zasady-lotów-dronami-dji-ironsky-sklep-szkolenia-na-drony
Zasady lotów dronami w podkategorii A2 ale już po certyfikacji dronów.

Ile kosztuje egzamin na pilota drona A2? Jakie i gdzie są materiały szkoleniowe na certyfikat kompetencji pilota BSP do lotów A2.

Szkolenia i egzaminy A1/A3 są darmowe i dostępne na stronie drony.ulc.gov.pl, natomiast w przypadku A2 jest darmowy dostęp do materiałów szkoleniowych na stronie drony.ulc.gov.pl, ale już sam egzamin teoretyczny jest płatny w podmiocie szkoleniowym 50 zł brutto (40,65 zł netto), niedużo – koszt dobrej pizzy, tym bardziej porównując możliwości jakie daje A2 do tego ile trzeba było zapłacić za szkolenie na drona jeszcze chociażby w 2020 roku, gdzie ceny kursów zaczynały się od 1000 zł brutto. Warto pamiętać że obecnie nie ma już podziału na rekreację i komercję, zatem bariera finansowa wejścia w branżę droniarską została mocno obniżona. Zatem zapraszamy. Zostań jednym z Nas!

Gdzie i jak zrobić egzamin do latania dronem w kategorii Otwartej (Open) A2?

Rozpiszemy to dokładnie krok po kroku jak to wygodnie zrobić w IRONSKY Ogólnopolskim Centrum Szkolenia i Egzaminowania Pilotów Dronów. Po zakupie egzaminu do A2 w IRONSKY postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. Jeśli masz pytania lub chcesz się zapisać zapraszamy do kontaktu

✉ Email: biuro@ironsky.pl

☎ Darek: 519-410-610

☎ Kuba: 663-944-151

Krok 1 (obowiązkowo):
Zarejestruj się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego drony.ulc.gov.pl lub kliknij -> tutaj i uzyskaj numer operatora i numer pilota. TO KONIECZNE!

Krok 2 (obowiązkowo):
Przejdź szkolenie A1/A3 i ukończ egzamin online na tej samej stronie drony.ulc.gov.pl lub kliknij -> tutaj

Krok 3 (opcjonalnie):
Przejdź kurs teoretyczny A2 dostępny w profilu pilota na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego drony.ulc.gov.pl lub kliknij -> tutaj 

Krok 4 (obowiązkowo):
Złóż do IRONSKY oświadczenie (pobierz tutaj), w którym potwierdzisz, że sam przeszkoliłeś się z praktycznych umiejętności wykonywania lotów dronem w kategorii A2 lub umów się na indywidualne zajęcia z instruktorem IRONSKY (zobacz tutaj) . Oświadczenie składasz w IRONSKY na wydrukowanym oryginale z Twoim podpisem. Do praktyki musisz być przygotowany z zakresu opisanego na samym końcu tej strony

 • Przygotowanie do operacji UAS
 • Przygotowanie do lotu
 • Lot w normalnych warunkach
 • Lot w warunkach odbiegających od normy
 • Odprawa, podsumowanie i informacja zwrotna

Krok 5 (obowiązkowo):

Wybierz termin egzaminu z terminarza egzaminów dostępnych -> tutaj 

Krok 6 (obowiązkowo):

Zdaj egzamin do kategorii A2. Egzaminy organizujemy w konkretne dni na platformie szkoleniowej clickmeeting.com. Musisz mieć komputer ze stałym dostępem do Internetu, kamerkę niezbędną do weryfikacji dokumentu tożsamości. Dowód osobisty przygotuj w taki sposób jak poniżej, tak aby odkryte i widoczne zostało tylko Twoje zdjęcie, imię i nazwisko. Masz 2 opcje, albo wysyłasz nam odpowiednio przygotowany plik graficzny .jpg, który niezwłocznie usuniemy zgodnie z polityką RODO, albo pokazujesz odpowiednio zakryty dowód do kamerki laptopa przed rozpoczęciem egzaminu A2 online. Poniżej przykład właściwie przygotowanego dokumentu do egzaminu w kategorii open na A2.

przyklad dowód osobisty na egzamin nadrona A2 w IRONSKY wszystkie dane powinny być zasłonięte poza imieniem, nazwiskiem i zdjęciem

Po zaliczeniu egzaminu ośrodek szkolenia IRONSKY powiadamia ULC podając dane kandydata, przekazując protokół z egzaminu i oświadczenie o ukończeniu szkolenia praktycznego.

Po spełnieniu wszystkich wymogów dla A2 kandydat otrzymuje certyfikat kompetencji pilota drona uprawniający do lotów w podkategorii A2. Certyfikat pojawi się na zielono na koncie pilota BSP na stronie drony.ulc.gov.pl obok innych uprawnień (do kategorii A1/A3, NSTS).