Nowe unijne prawo i zasady lotów dronami w całej Europie już od 31 grudnia!
18 grudnia 2020
skup dronow dji
SZKOLENIA PILOTÓW DRONÓW
5 lutego 2021

Poradnik krok po kroku: JAK ZROBIĆ KONWERSJĘ ŚWIADECTWA UAVO DO UPRAWNIEŃ UE?

Poradnik krok po kroku: JAK ZROBIĆ KONWERSJĘ ŚWIADECTWA UAVO DO UPRAWNIEŃ UE?

 

Droniarzu! Konwertowane uprawnienia przedłużane są na 5 lat. Po upływie 5 lat można uprawnienie przedłużyć lub wznowić. PAMIĘTAJ, że konwersję musisz zrobić przed upłynięciem terminu ważności jakiegokolwiek uprawnienia, które wygasa Ci w 2021 r. (np. VLOS wygasa Ci w 18 maja 2021 to konwersję musisz zrobić przed tą datą, najlepiej zrób to dużo wcześniej) lub jeśli masz w miarę świeżo ukończony kurs i egzamin, to prawdopodobnie Twoje Świadectwo Kwalifikacji będzie ważne dłużej niż do końca 2021 roku, wówczas konwersję musisz zrobić NAJPÓŹNIEJ do 31.12.2021 r. żeby dostać nowe uprawnienia UE

 

W telegraficznym skrócie zasadę konwersji przedstawia poniższa grafika, natomiast jeśli nadal masz wątpliwości i pytania o to jakie dostaniesz uprawnienia po konwersji, to sytuację dokładnie tłumaczył to Pan Paweł Szymański – Dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w swoich konferencjach, szczerze polecamy przesłuchanie jednego wieczora zamiast serialu na Netflixie ;). Nagrania znajdziesz TUTAJ (kliknij w link).

ironsky.pl dron ironsky Poradnik krok po kroku JAK ZROBIĆ KONWERSJĘ ŚWIADECTWA UAVO DO UPRAWNIEŃ UE

 

Krok 1 – rejestracja

Zarejestruj się na stronie https://drony.ulc.gov.pl/ jako operator – osoba fizyczna i zgłoś do potwierdzenia profil pilota BSP. Musisz podać email i telefon, następnie na wskazany adres email zostanie do Ciebie wysłany email z adresu openUAS@ulc.gov.pl o tytule „ULC – link aktywacyjny” znajdziesz tam indywidualny kod aktywacyjny, będąc na swoim mailu kliknij w niebieski przycisk „aktywuj”, który przekieruje cię ponownie na stronę ULC, gdzie ustalisz hasło i podasz kod aktywacyjny.

 

01 dron ironsky Poradnik krok po kroku JAK ZROBIĆ KONWERSJĘ ŚWIADECTWA UAVO DO UPRAWNIEŃ UE

 

Krok 2 – dane operatora.

Operatorem może zostać osoba fizyczna lub osoba prawna. Po rejestracji jako operator uzyskuje się unikalny numer operatora. Numer ten należy umieścić na każdym dronie do którego wymagana jest rejestracja.

 

Osoba fizyczna po zarejestrowaniu się jako operator gdzie uzyskuje również dostęp do profilu pilota. Z profilu pilota można przystąpić do szkolenia oraz egzaminu online na podkategorię otwartą A1/A3, a następnie do części szkolenia teoretycznego na podkategorię otwartą A2. Osoba fizyczna może również wygenerować wniosek o konwersję posiadanego ważnego świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego UAVO na uprawnienia wynikające z regulacji UE. Wniosek taki należy podpisać i dostarczyć drogą tradycyjną lub elektroniczną (ePUAP) do ULC.

 

Osoba prawna po zarejestrowaniu się jako operator nie ma dostępu do profilu pilota, który jest dostępny jedynie dla osób fizycznych. Jeśli osoba prawna wykorzystuje bezpośrednio do operacji członków personelu (pilotów) to każdy z nich musi się zarejestrować indywidualnie w systemie. Osoba prawna, angażując pilotów bezpośrednio w operację, we własnym zakresie prowadzi ich spis oraz upewnia się, że mają odpowiednie kompetencje.

 

06 dron ironsky Poradnik krok po kroku JAK ZROBIĆ KONWERSJĘ ŚWIADECTWA UAVO DO UPRAWNIEŃ UE

 

W przypadku zmiany jakichkolwiek danych podanych przy rejestracji proszę skontaktować się działem licencjonowania personelu SBSP pod adresem: openUAS@ulc.gov.pl

 

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z systemem rejestracji operatorów oraz błędów uprzejmie proszę skontaktować się pod adresem: LBSP@ulc.gov.pl

 

 

 

Krok 3 (opcjonalnie) –  wniosek o konwersję można też wygenerować bez przechodzenia szkolenia i egzaminu do A1/A3

Przejdź bezpłatne szkolenie online dla podkategorii A1/A3 na stronie: drony.ulc.gov.pl

 

07 dron ironsky Poradnik krok po kroku JAK ZROBIĆ KONWERSJĘ ŚWIADECTWA UAVO DO UPRAWNIEŃ UE

 

 

Krok 4 – egzamin (opcjonalnie) –  wniosek o konwersję można też wygenerować bez przechodzenia szkolenia i egzaminu do A1/A3

Możesz podchodzić do egzaminu kilka razy i wracać do materiału szkoleniowego, przerwać, wylogować się w trakcie trwania egzaminu. Dla jasności kurs jest na czas więc nie będzie chwili na „szukanie odpowiedzi”, zatem zalecamy dokładne zapoznanie się ze szkoleniem w Kroku 3, tak aby wiedzę mieć już w głowie.

 

 

Krok 5 – konwersja

Jeśli ominąłeś Krok 3 i 4 możesz od razu kliknąć na stronie ULC w fioletowy przycisk „Konwersja świadectwa UAVO”.

 

Krok 6 – wysyłka

Pobierany w Kroku 5 plik należy wypakować (.zip), wydrukować i podpisać i wysłać do ULC lub zrobić to w formie cyfrowego zgłoszenia za pośrednictwem platformę do komunikacji z urzędami – ePUAP lub Portal gov.pl. Opis i poradnik jak przesłać oświadczenie (lub każdy inny dokument) do Urzędu Lotnictwa Cywilnego znajdziesz TUTAJ (kliknij w link)

 

Krok 7 – oświadczenie

Twoje uprawnienie po konwersji musi być opatrzone jeszcze oświadczeniem w jakim zakresie będziesz wykonywał loty. Wybrany NSTS powinien pokrywać się ze szkoleniami odbytymi dotychczas oraz kompetencjami personelu szkolącego. Oświadczenie znajdziesz TUTAJ (kliknij w link)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *