Aktualności, Porady, Przepisy prawne

Jak latać dronem bez nadanej klasy? Czy w ogóle można latać dronem bez nadanej klasy? Co dalej jeśli mam drona bez nadanej klasy?

Przede wszystkim ważną sprawą jest to, że procedura nadawania klas dronom jest w trakcie i będzie trwała cały czas, co oznacza, że dronów z nadaną klasą będzie coraz więcej, nie zmienia to faktu, że stare już drony np. Twój poczciwy DJI Phantom prawdopodobnie żadnej klasy już nie dostanie, tym bardziej, że producent zamknął już dawno jego produkcję i oznaczył statusem EOL (End Of Life). Warto zaznaczyć też, że niektóre drony, w których technicznie jest szansa na uratowanie – dostaną jeszcze „pakiet upgrade” od producenta, który pozwoli im nadać klasę.

Drony posiadające etykietę identyfikacyjną klasy (C0, C1, C2, C3, C4, C5,C6) są już dostępne na rynku.

Zapoznaj się z listą dronów, które otrzymały etykietę identyfikacyjną klasy w naszym osobnym artykule. Jeżeli chcesz kupić drona z oznaczeniem klasy, sprawdź, czy dron ma na swoim korpusie oznaczenie klasy. Dostępnych może być kilka wersji tego samego drona, ze znakiem klasy lub bez.

https://ironsky.pl/jakie-sa-klasy-dronow-nsts-01-06-a-sts-01-02-co-to-znaczy/

Od 1 stycznia 2024 r. operacje w kategorii open muszą być wykonywane dronem:

  • opatrzonym naklejką identyfikacyjną klasy C0 do C4, lub;
  • budowanym prywatnie, lub;
  • nawet bez etykiety identyfikującej klasę, ale tylko w przypadku wprowadzenia do obrotu przed dniem 31 grudnia 2023 r.

Pamiętaj, że „zbudowany prywatnie” oznacza, że ​​dron został zbudowany na własny użytek, więc nie został zakupiony; nie dotyczy to bezzałogowych systemów powietrznych złożonych z zestawów części wprowadzonych do obrotu jako pojedynczy, gotowy do montażu zestaw.

Podsumowując i odpowiadając na pytanie: jak latać dronem bez nadanej klasy?

OPCJA 1 – lataj dronem bez klasy w A1

Dronem bez nadanej klasy możesz latać w podkategorii A1, czyli dronem zbudowanym przez siebie lub komercyjnym do 250g wprowadzonym na rynek przed 01.01.2024 np. DJI Mini 1, możesz przelatywać nad pojedynczymi osobami w mieście (należy tego unikać, jeśli to możliwe), ale nie możesz wykonać żadnego lotu nad zgromadzeniami ludzkimi. Ponadto nie musisz dokonywać rejestracji operatora drona na drony.ulc.gov.pl, no chyba, że… dron waży poniżej 250g, ma wbudowaną kamerę i nie jest zabawką wg dyrektywy UE. Więc raczej i tak będziesz musiał zarejestrować się jako operator drona. Nie musisz jednak nabywać żadnych kompetencji pilota i robić żadnych kursów. Nie ma też limitu wieku.

OPCJA 2 – lataj dronem bez klasy w A3

Możesz też latać starszym cięższym niż 250g dronem bez klasy w podkategorii A3, czyli dronem zbudowanym przez siebie lub komercyjnym do 25kg wprowadzonym na rynek przed 01.01.2024 np. DJI Phantom, DJI Inspire 1. Nie wolno Ci przelatywać nad niezaangażowanymi osobami. Musisz zachować poziomą odległość 150 m od niezaangażowanych osób i obszarów miejskich i utrzymywać wysokość lotu poniżej 120 m nad poziomem gruntu. Konieczna jest już rejestracja operatora drona na drony.ulc.gov.pl. Musisz przeczytać uważnie instrukcję obsługi i uzyskać „Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia online” dla podkategorii „otwartej” A1/A3 poprzez ukończenie szkolenia on-line oraz zdanie egzaminu teoretycznego online na platformie drony.ulc.gov.pl – za darmo. Minimalny wiek pilota to 16 lat.

OPCJA 3 – lataj dronem bez klasy w NSTS

Możesz też latać zarówno w zasięgu (VLOS) i poza zasięgiem wzroku pilota drona (BVLOS) posiadając odpowiednie uprawnienia NSTS, które przeprowadzane są w ośrodkach szkoleń takich jak IRONSKY i zakończone są egzaminem z teorii (test zamknięty, pytania abcd). Szkolenia NSTS możesz odbyć tylko do końca 2025 roku. Musisz zarejestrować się jako operator na drony.ulc.gov.pl UWAGA! Jest jednak jeden szczegół, musisz złożyć do Urzędu Lotnictwa Cywilnego oświadczenie jako operator (tutaj instrukcja jak to zrobić) o tym, że chcesz latać zgodnie z NSTS możesz złożyć ten dokument tylko do końca 2023 roku. Nie będzie możliwości składania takich oświadczeń w 2024 i później! Co zatem jeśli nie złożysz oświadczenia jako operator? Możesz też do końca 2025r zrobić kurs NSTS na pilota drona i nie wysyłać oświadczenia jako operator, będziesz musiał jednak (żeby legalnie latać) znaleźć innego operatora, który udostępni Ci swój numer operatora, który przykleisz na drona i będziesz „pod jego skrzydłami”, prostym przykładem może być tu np. firma XYZ, która zatrudnia pilotów, piloci pracując dla firmy XYZ muszą mieć uprawienia pilota NSTS, nie muszą (ale mogą) być operatorem z aktywnym oświadczeniem NSTS, bo wykonują loty dronami dla firmy XYZ, więc na dronach mają naklejony numer operatora firmy XYZ. Zatem jeśli zamierzasz zrobić kurs NSTS w przyszłości, nie zwlekaj i złóż oświadczenie NSTS jako operator (tutaj instrukcja jak to zrobić)

Nie rozumiesz czegoś, a chciałbyś zapisać się na taki kurs? Śmiało, dzwoń, pisz, Mikołaj 503 503 517, Drugi Mikołaj 517 514 510, Kuba 663 944 151, Darek 519 410 610, jak nie odbieramy pisz SMS lub maila na [email protected]

OPCJA 4 – lataj dronem w pomieszczeniu zamkniętym

Najlepsza! Nie martw się niczym i lataj w domu. Możesz w ogóle nie przejmować się klasami, masami, uprawnieniami, rejestracjami itd. pod warunkiem, że wykonujesz lot obojętnie jakim dronem w pomieszczeniu zamkniętym np. latanie FPV Tiny Whoopem w domu między krzesełkami? A kto Ci zabroni? Testowanie swoich konstrukcji w hali produkcyjnej? A kto Ci zabroni? Organizacja mini wyścigów dronów z kolegami w budynku Twojej firmy? A kto Ci zabroni? Latanie dronem zbierającym jajka w kurniku? A kto Ci zabroni? – Kogut. No tutaj już musicie popuścić wodze fantazji

Kliknij w poniższy baner, aby przekierować się na ofertę szkoleń NSTS-01, NSTS-02, NSTS-05, NSTS-06 w sklepie IRONSKY