dron mavic air 2s fmc combo ironsky premiera przedsprzeda
Nowy Dron DJI – Mavic Air 2S – cena, przecieki, premiera kwiecień 2021
12 kwietnia 2021
Wypadek drona ucieczka drona jak zgłosić
Jak zgłosić, że dron mi uciekł?
12 kwietnia 2021

Jak latać dronem bez licencji w 2022? Mam DJI Mini 2 lub innego drona <250g, gdzie mogę latać?

IRONSKY.PL - Gdzie i jak latać dronem bez licencji

Gdzie mogę latać dronem DJI Mavic Mini bez kursu i egzaminu lub innym o masie poniżej 250 gram i jakie mam obwiązki?

Dron DJI Mavic Mini 1 / 2 to absolutny hit jeśli chodzi o łatwość lotów pod względem nowych przepisów dronowych 2022. Dlaczego? Jeżeli posiadasz drona o masie poniżej 250g, to nie musisz nawet robić szkolenia online na stronie drony.ulc.gov.pl (my oczywiście zalecamy i zachęcamy:), wystarczy, że zapoznasz się z wytycznymi producenta dotyczącymi użytkowania drona, instrukcją obsługi i zachowasz zdrowy rozsądek.

Każdy użytkownik DJI Mini 2 musi się zarejestrować na stronie drony.ulc.gov.pl i wygenerować tam numer operatora, który naklejasz na stałe na swoim dronie. Numer Operatora, czyli podmiotu, który jest odpowiedzialny za te drony – jeśli pracujesz np. w urzędzie, jakiejś firmie, czy też w swojej działalności gospodarczej, to musisz zarejestrować też osobno firmę jako operatora na inny adres email, to mega istotne. Numer Pilota to numer oznaczający Ciebie jako osobę. Uwaga! Jeśli masz kilka dronów, to w trwały sposób musisz nanieść na nich ten sam numer operatora np. nakleić numer i przytwierdzić taśmą klejącą, innym rozwiązaniem może być przyczepienie na rzep zalaminowanej etykiety z numerem operatora. Przepis o rejestracji drona nie dotyczy osób, które mają drona poniżej 250 g, ale co istotne >>bez kamery<<, ponadto na opakowaniu musi znaleźć się informacja, że dron jest dopuszczony do użytku przez dzieci poniżej 14 roku życia, wówczas taki dron jest traktowany w rozumieniu unijnej dyrektywy 2009/48/WE jako zabawka.

Kolejny aspekt na plus, to, to, że nie musisz nawet myśleć o jakichś badaniach lotniczo-lekarskich, w celu uzyskania orzeczenia, nie ma potrzeby od 2021. Podobnie jest z ubezpieczeniem OC, które też nie jest wymagane obecnymi (kwiecień 2021r.) przepisami prawa (ale ma się to zmienić). My osobiście od lat korzystamy z Finansowej Chaty (agencja ubezpieczeń lotniczych Ergo Hestia) i polecamy, powołując się w kontakcie na IRONSKY dostaniecie od nich dodatkowe 10 zł zniżki na ubezpieczenie! Aha, no i nie musisz mieć kamizelki odblaskowej, taki wymóg jest dopiero w kategorii szczególnej przy lotach zgodnych z wybranymi scenariuszami NSTS.

Tabela: loty dronem przed certyfikacją i po certyfikacji w Kategorii Otwartej

Możesz latać nad ludźmi, ale nie nad zgromadzeniami, czyli w rozumieniu prawa osobami, których zagęszczenie uniemożliwia im swobodne przemieszczanie się np. marsze, protesty, koncerty, festiwale. Minimalny wiek pilota drona to 16 lat, ale Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) planuje obniżenie minimalnego wieku pilota drona do 14 roku życia. Jeśli będziesz rejestrować drona jako osoba niepełnoletnia to niezbędne będzie oświadczenie rodziców lub opiekuna prawnego, którzy muszą wyrazić zgodę. Wzór dokumentu do ULC, zgoda rodzica/ opiekuna prawnego na przystąpienie osoby niepełnoletniej do szkolenia online oraz zdawanie egzaminu online z wiedzy teoretycznej na potrzeby wykonywania operacji systemem bezzałogowego statku powietrznego w kategorii „otwartej” znajdziesz tutaj do pobrania.

Pamiętaj, to bardzo ważne, przypominamy jeszcze raz, latając dronem z kamerą o masie poniżej 250 gram np. DJI Mini 2 zakładając absolutne minimum czynności do zrobienia przez Ciebie, to musisz jedynie:

 • Jednorazowo zarejestrować się BEZPŁATNIE na stronie drony.ulc.gov.pl
 • Przed każdym lotem robić chceck-in w DARMOWEJ aplikacji DroneRadar i zapoznać się z ewentualnymi obostrzeniami w przestrzeni powietrznej i strefami geograficznymi.
 • Zawsze latać w zasięgu swojego wzroku.
 • Zachować zdrowy rozsądek w lotach, czyli przykładowo: nie płoszyć zwierząt, zachować szczególną ostrożność i obserwować niebo, aby nie doszło do kolizji z innym użytkownikiem przestrzeni powietrznej lub przeszkodą terenową typu drzewo, linie wysokiego napięcia, nie latać nad zgromadzeniami ludzi (np. koncerty).

Czy mogę latać bez licencji dronem DJI Mini 2 w strefie CTR – obszarze kontrolowanym lotniska?

podział przestrzeni powietrznej rysunek grafika ironsky

Zawsze pada pytanie też o odległość, zatem informujemy jeszcze raz, że w kategorii otwartej loty dronami mogą odbywać się TYLKO w zasięgu wzroku pilota drona, zatem realne odległości są zależne m.in. od warunków meteorologicznych, widoczności, ukształtowania terenu, urbanizacji, umiejętności i wzroku osoby pilotującej drona. Uczciwie trzeba przyznać, że z odległości powyżej 150-200 metrów ten dron jest już bardzo słabo widoczny. Przed każdym lotem musisz obowiązkowo zrobić Check-in w aplikacji DroneRadar!

Studium przypadków. Jak wysoko latać DJI Mini 2?

Jeśli lecisz dronem o masie poniżej 250 g np. DJI Mini 2 w przestrzeni powietrznej niekontrolowanej klasy G – do wysokości 120m (+15m od przewyższenia i za zgodą i na potrzeby zarządczy), możesz lecieć nawet bez robienia kursów i egzaminów na stronie drony.ulc.gov.pl, obowiązuje Cię jedynie rejestracja na tej stronie.

Jeśli lecisz dronem o masie poniżej 250 g np. DJI Mini 2 w przestrzeni kontrolowanej lotniska CTR na wysokości od 0 do 30m w odległości od 1 do 6km od lotniska, to musisz mieć już zrobiony kurs i egzamin A1 i/ lub A2, możesz lecieć bez zgody i warunków od PAŻP, misji w PANSA UTM, ale obowiązkowo musisz zrobić Check-In w aplikacji Drone Radar.

Jeśli lecisz dronem o masie poniżej 250 g np. DJI Mini 2 w przestrzeni kontrolowanej lotniska CTR na wysokości powyżej 30m w odległości od 1 do 6km od lotniska, to Twój lot nie jest możliwy (należy mieć NSTS w kategorii szczególnej).

Jeśli lecisz dronem o masie poniżej 250 g np. DJI Mini 2 w przestrzeni kontrolowanej lotniska CTR na dowolnej wysokości w odległości od 0 do 1km od lotniska, to Twój lot nie jest możliwy (należy mieć NSTS w kategorii szczególnej).

Nasz wpis na Wykop.pl okazał się dla czytelników na tyle przydatny, że dostał się na główną portalu. Możesz też poczytać pytania innych droniarzy z całej Polski, sprawdź o co Nas pytali inni.

AMA: Gdzie i jak latać dronem bez licencji, kursów i egzaminów?

Pomogłem?

Jeśli tak, to proszę o ⭐⭐⭐⭐⭐ na Facebooku https://www.facebook.com/ironskypl/reviews
Dla ciebie to minuta, dla Nas ważny element biznesu. Dziękuję za Twoją opinię i pomoc!

Masz pytania? Zapraszamy na konsultacje dronowe i do kontaktu

  Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

  Przyjmuję do wiadomości, że:
  1. Administratorem danych osobowych wskazanych w formularzu zgłoszeniowym jest IRONSKY spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. ul. Bohaterów Bukowskich 4, 64-320 Buk.
  2. Dane osobowe przetwarzane będą w celu i w zakresie niezbędnym - wynikającym
  z celów niezbędnych do realizacji szkolenia.
  3. Dane osobowe będą przekazywane i udostępnione wyłącznie podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obowiązujących przepisów prawa oraz podmiotom, które będą przetwarzały dane osobowe w imieniu administratora danych na podstawie zawartej umowy.
  4. Administrator nie przekazuje danych poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG).
  5. Dane osobowe nie będą przechowywane dłużej, niż jest to konieczne dla celu, dla którego zostały zebrane i w czasie określonym przepisami prawa.
  6. W związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Pani/Panu prawo do: dostępu do danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych, wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie.
  7. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
  8. Dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą wykorzystywane w celu profilowania.

  #prawo ATMON FL BVLOS Dealer DJI dji DJI Matrice 30T Enterprise dji mavic dji phantom dji spark dron dron dji Drone dron phantom drony drony rozporządzenie Egzamin na A2 drony Egzamin państwowy F9U FPV h520 ironsky jak wygląda egzamin na drona Kategoria Otwarta kurs na drona kurs na drona cena Lech Poznań dron mavic mini opłaty lotnicze phantom 4 pilot drona poznań prawo lotnicze premiera Racing Drones rejestracja dronów Smog strefy lotnicze polska szkolenie dronów UAVO ULC VLOS Wyścigi Dronów yuneec Yuneec H520 Świadectwo Kwalifikacji

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *