Jeśli masa drona mieści się do wagi 25kg możesz latać do końca grudnia 2025r. na krajowych scenariuszach NSTS. Sprawdź uprawnienia na pilota NSTS tutaj.
Jeśli masa drona mieści się do wagi 25 kg i dron ma klasę C5 lub C6 możesz latać na unijnych scenariuszach STS. Kliknij tutaj po więcej info o STS-01 i STS-02
Jeśli masa drona przekracza 25 kg, wówczas wiąże się to z “zezwoleniem na operację w kategorii szczególnej”, czyli specjalną zgodą od Prezesa ULC – możesz skorzystać z przygotowanej analizy ryzyka (np. PDRA S01) lub przygotować ją samemu (SORA).
Innym sposobem na wykonywanie lotów w kategorii „szczególnej” jest uzyskanie od Prezesa ULC zezwolenia na operację, które jest stosowane w przypadku, gdy operacja wykracza poza założenia scenariuszy standardowych i nie należy do kategorii „otwartej”. Aby uzyskać zezwolenie operator musi złożyć wniosek do ULC, poprzedzając go przeprowadzeniem oceny ryzyka.
Ocenę ryzyka można przeprowadzić na dwa sposoby:
Nowe Dofinansowania Rolnictwo 4.0, które zakłada obranie kursu na nowoczesność. Nowoczesna technologia pomaga przyspieszyć i zoptymalizować pracę, ale także zwiększyć zarobki i generować oszczędności.
Program Rolnictwo 4.0 planowo rozpoczął się 15 listopada 2023 roku miał potrwać do 15 grudnia 2023 roku, ale zainteresowanie programem Rolnictwo 4.0 było tak ogromne, że nabór został zamknięty przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaledwie po dwóch dniach – 17.11.23 z powodu wyczerpania środków. Mamy jednak informacje, że nabór ruszy też na początku 2024 roku, zatem zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami mailowo pod adresem sklep@ironsky.p lub pod numerami telefonu
503 503 517
517 514 510
519 410 610
663 944 151
Dofinansowanie zależne jest od kilku kwestii, wygląda to tak:
Więcej info: https://www.gov.pl/web/rolnictwo
To nie były zwykłe targi i wystawa sprzętu rolniczego, bo z naszej strony po ustaleniach z zarządem WODR zaproponowaliśmy jako IRONSKY czynny udział w Strefie Innowacji, pokazy dronów w locie, prezentacje oprysku, panel dyskusyjny, debata o dronach rolniczych, loty dronem multispektralnym, podgląd z dronów na TV, to wszystko spotkało się z aprobatą decydentów wydarzenia, a w efekcie końcowym z ogromnym zainteresowaniem odwiedzających Krajowe Dni Pola.
Pierwsze dwa dni (sobota i niedziela) poświęcone były na pokazy i prezentacje naszych dronów w locie. Oczywiście oprysk robiliśmy tylko wodą, ze względu na regulacje dotyczące zabiegów agrolotniczych. Przeprowadziliśmy dziesiątki rozmów z jednostkami samorządowymi, badawczymi, jak i innowacyjnymi przedsiębiorstwami rolniczymi, które są zainteresowane wdrożeniem rolnictwa precyzyjnego za pomocą bezzałogowych statków powietrznych.
Braliśmy również udział w debacie pt: „Rolnictwo precyzyjne i drony w rolnictwie” (Strefa Innowacji), gdzie przedstawiliśmy mocne strony stosowania dronów w rolnictwie oraz kroki które należy podjąć, aby rozpocząć swoją przygodę jako Pilot Drona Rolniczego. Wspominaliśmy też o kamerach multispektralnych i indeksach NDVI, a także o kilku przeszkodach, które jeszcze należy pokonać w sferze regulacji prawnych, mówiliśmy o naszych konsultacjach z Ministerstwem Rolnictwa oraz o planach EASA dotyczących PDRA związanych z zabiegami agrolotniczymi.
Trzeciego dnia w poniedziałek odwiedzili nas uczniowie, studenci oraz kadra nauczycieli i doktorów ze szkół rolniczych i uczelni wyższych.
Podczas wydarzenia odwiedzający mogli być świadkami pokazów najnowocześniejszych narzędzi stosowanych w rolnictwie. Zademonstrowane były przykłady wykorzystania robotów i dronów, a także aplikacji eDWIN, wspierającej rolników w zarządzaniu gospodarstwem. Prezentacje objęły także temat rolnictwa precyzyjnego oraz sztucznej inteligencji.
Wydarzenie było również szansą na nawiązanie wielopodmiotowej współpracy, co jest kluczowe dla rozwoju polskiego rolnictwa. Zajęcia zaplanowane w ramach Strefy umożliwiły rozpropagowanie wśród rolników nowych, innowacyjnych technologii oraz realizacji projektów Grup Operacyjnych w ramach działania “Współpraca” z Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
☎ 663 944 151 KUBA Instruktor / ekspert ds. DJI Enterprise & Agriculture
✉ Email: jakub.andraszyk@ironsky.pl
☎ 519 410 610 DAREK Instruktor / ekspert ds. DJI Enterprise & Agriculture
✉ Email: dariusz.wasowicz@ironsky.pl
Pomogłem?
Jeśli tak, to proszę o ⭐⭐⭐⭐⭐ na Facebooku https://www.facebook.com/ironskypl/reviews
Dla ciebie to minuta, dla Nas ważny element biznesu. Dziękuję za Twoją opinię i pomoc!
Doświadczony instruktor pilotażu dronów UAVO z uprawnieniami VLOS/BVLOS/INS. Entuzjasta nowych technologii, adrenaliny i muzyki elektronicznej. Wielokrotny skoczek spadochronowy. Jako członek zarządu IRONSKY kieruje działem szkoleń i obsługą klienta B2B budując trwałe relacje biznesowe. Marketing Ninja zawsze szukający alternatywnych rozwiązań. Po godzinach szczęśliwy mąż i ojciec dwójki bąbelków 😉