fbpx
Facebook
Instagram
YouTube

Jak latać dornem lżejszym niż 600g

Parrot Anafi, DJI Mavic Pro, Autel Evo – który i dla kogo?
6 lipca 2018
10 porad dla początkującego droniarza
10 lipca 2018

Jak latać dornem lżejszym niż 600g

 

W polskim prawie drony o masie startowej poniżej 600g są traktowane w sposób specjalny, jako iż zazwyczaj są traktowane jako modele latające. Niesie to ze sobą wiele ułatwień. Poniżej w krótki sposób omówię na co powinniśmy zwracać uwagę podczas lotu.

Słyszeliście o zmianach (31.01.2019r.) przepisów dronowych? Bardzo dużo ułatwień dla większości z Was droniarzy latających rekreacyjnie i sportowo. Opisaliśmy w prosty i przejrzysty sposób zasady wykonywania dronami zabawkami w mieście i w obszarze zabudowanym, operatorzy latający FPV z goglami dronami wyścigowymi też będą zadowoleni – ten artykuł jest dla Was – Dajcie znać w komentarzach, czy pomógł Wam zrozumieć co i jak w świecie dronów rekreacyjnych.

 

1. Zachowaj odległość 50m od ludzi, jeśli ich nagrywasz.

Odległość 50 metrów w linii poziomej od ludzi i zabudowań nie wynika z prawa lotniczego lecz ustawy o ochronie praw autorskich. Jako, iż dziś ważące poniżej 600g maszyny takie jak DJI Mavic Air nie ustępują jakością nagrań większym braciom – warto pamiętać, iż obowiązują je te same przepisy odnośnie nagrywania.

 

2. Nie lataj nad pewnymi szczególnymi miejscami.

Według ustawy prawo lotnicze istnieją pewne instytucje, nad którymi loty są zabronione niezależnie od masy drona. Te miejsca to: orty lotnicze, porty morskie, kopalnie, ujęcia wody, wodociągi, rurociągi paliwowe, zapory wodne, oczyszczalnie ścieków, śluzy, linie energetyczne, linie telekomunikacyjne, banki, elektrownie, muzea, archiwa państwowe, poczty, placówki związane z telewizja i radiem.

 

3. Sprawdzaj w jakiej strefie się znajdujesz.

W polskiej przestrzeni powietrznej znajdują się wydzielone strefy, w których loty bezzalogowcami o masie poniżej 600g są zabronione. Przykładami takich stref są strefy ROL. To, czy miejsce w którym chcesz wykonywać loty jest adekwatne do latania sprawdzisz na stronie www.amc.pansa.pl lub za pomocą aplikacji Droneradar.

 

 

4. Zachowaj szczególne warunki lotów w okolicy lotnisk.

Latając bliżej niż 6 km od granicy lotniska nie wolno latać powyżej 100m nad powierzchnią ziemi a poniżej 1 km od jego granicy – powyżej najwyższej przeszkody terenowej w promieniu 100 metrów od Ciebie lub wysokości 30m, jeśli latasz na otwartej przestrzeni.

 

5. Lataj tylko w zasięgu widoczności wzrokowej.

Jest to wymóg wynikający bezpośrednio z ustawy prawo lotnicze. Jeśli mówimy o uprzywilejowaniu drona o masie startowej poniżej 600 g – musi on być modelem latającym a te wg. Artykułu 12 ustawy prawo lotnicze – mogą być pilotowane tylko w zasięgu widoczności wzrokowej. Oznacza to także, iż nawet jeśli nasz dron ma podgląd FPV z kamery na pokładzie – ciągle nie możemy go w oparciu o ten podgląd pilotować.

 

 

6. Lataj odpowiedzialnie.

Dron, nawet mały, może być bardzo niebezpieczny. Należy pamiętać, iż w niektórych przypadkach śmigła takiej malej maszyny mogą się obracać nawet z prędkością 80000 obrotów na minutę (czyli 4 raz szybciej niż tarcza przeciętnej piły kątowej). Właśnie w kierunku mniej doświadczonych czy nie mogących poszczycić się kwalifikacjami operatorów dronów Urząd Lotnictwa Cywilnego skierował akcje – Lataj z głową, do której link zamieszczam poniżej.

 

http://latajzglowa.pl/

 


Jeżeli masz pytania zawsze możesz skontaktować się bezpośrednio z pracownikami Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Kontakt do ULC:
e-mail: lbsp@ulc.gov.pl
Tel.: (+48 22) 520-72-57
Tel.: (+48 22) 520-72-71

Lub

Instruktorami i inżynierami Ogólnopolskiego Ośrodka Szkoleń i Egzaminowania Operatorów Dronów IRON SKY

Kontakt do IRON SKY:
e-mail: biuro@ironky.pl
Tel.: 663 944 151
Tel.: 519 410 610

 

Zapraszamy również do dronowych zakupów w sklepie IRON SKY – Autoryzowanego Delera DJI i Yuneec

 

IRON SKY SKLEP Z DRONAMI dji-authorized-reseller-1

4 Komentarze

 1. Łukasz pisze:

  Dobry artykuł. Fajnie jakby jeszcze było porównanie dronów do 600 g które warto kupić

  • biuro@ironsky.pl pisze:

   Dziękuję Łukaszu, właśnie zabieram się do pisania kolejnych artykułów i właśnie będzie też porównanie dronów do 600g, bo pojawiło się kilka alternatyw na rynku.
   Stay Tuned!

 2. Robi1211 pisze:

  Czy latając dronem do 600 gr bez uprawnień można zdjęcia lub filmy z nich wrzucać na fb, YouTube czy insta
  Czy zdjęcia takie mogą brać udział w konkursach?

  • biuro@ironsky.pl pisze:

   Tak, jeżeli charakter lotu był rekreacyjny i lot zachował wszystkie wytyczne dotyczące lotów rekreacyjnych i sportowych, to jak najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *