Aktualności

Termowizja dronem. Drony w Policji i Straży Pożarnej

Nowoczesne technologie ratują życie! Jednym ze sprzętów, który jest coraz częściej wykorzystywany w akcjach ratunkowych i poszukiwawczych, są drony z kamerą termowizyjną. Tego typu urządzenia pozwalają na szybsze zakończenie działań nawet w trudnym terenie czy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Kiedy drony są wykorzystywane w Policji i Straży Pożarnej? Jak działają i w jaki sposób przyczyniają się do ratowania życia? Sprawdź!

W jaki sposób służby mundurowe wykorzystują drony?

Choć Policja i Straż Pożarna to dwie osobne formacje posiadające różny zakres uprawnień, to często ze sobą współpracują. Pomoc funkcjonariuszy policji jest niezbędna, m.in. gdy zachodzi konieczność wylegitymowania osób obecnych na miejscu zdarzenia lub przeszukania obiektów i terenów, co ułatwia przeprowadzenie czynności kontrolno-rozpoznawczych. Obie formacje często biorą udział w zdarzeniach, które wymagają narażania zdrowia i życia. Jeszcze 20 lat temu trudno było sobie wyobrazić akcję ratunkową, na której obecny jest operator drona z maszyną wyposażoną w kamerę termowizyjną. Obecnie w większość krajów europejskich, w tym także w Polsce, to rutynowe działanie. Termowizja dronem jest szczególnie potrzebna, gdy działania prowadzone są na dużym obszarze, na terenach leśnych, w górach lub na wodzie. Bezzałogowe statki powietrzne docierają tam, gdzie człowiek nie jest w stanie lub może to zrobić, ale tylko z narażeniem życia. To najwyższy rodzaj poświęcenia, ale tam, gdzie jest to możliwe, warto minimalizować ryzyko do minimum. Pomagają w tym właśnie nowoczesne technologie.

Termowizja z drona – dlaczego jest tak istotna w pracy służb mundurowych?

Każda akcja ratunkowa, gdy zagrożone jest zdrowie i życie ludzkie, wymaga natychmiastowego działania. Sytuacja robi się szczególnie niebezpieczna, gdy do zdarzenia dochodzi nocą. Brak światła dziennego utrudnia ratownikom dotarcie na miejsce zdarzenia i efektywne poszukiwanie. W jaki sposób działa termowizja dronem? Kamera wykorzystuje promieniowanie podczerwone. Pozwala wykryć różnice temperatur między ludzkim ciałem a otoczeniem. Operator drona, poruszając się nad danym obszarem, otrzymuje obraz nazywany termogramem pokazujący rozkład temperatury. Na tej podstawie jest w stanie ocenić, czy na konkretnym terenie lub w budynku znajduje się człowiek, który mógłby potrzebować pomocy.

Dzięki kamerze termowizyjnej można dostrzec np. załamania na lodzie. Dzięki temu ratownicy są w stanie szybciej dotrzeć do osoby poszkodowanej. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda! Ratownik komunikujący się z operatorem drona dokładnie wie, którędy może się przemieszczać, aby uniknąć popękanych miejsc. Dzięki temu minimalizuje ryzyko, że sam wpadnie do wody.

Drony w Policji

Pomiary termowizyjne z drona są wykorzystywane nie tylko do przeprowadzania sprawnych akcji ratowniczych. Policja wykorzystuje bezzałogowe statki powietrzne do analizy miejsc zbrodni oraz przeszukiwania terenów z powietrza. Termowizja dronem pozwala znaleźć poszlaki, które są niedostrzegalne gołym okiem, a także śledzić podejrzanych. Drony w Policji są wykorzystywane także do rekonstrukcji wypadków drogowych. Dzięki temu dużo łatwiej jest wskazać sprawcę zdarzenia. Bezzałogowe statki powietrzne coraz częściej są obecne także w trakcie wydarzeń o charakterze masowym m.in. festiwali, koncertów, zgromadzeń religijnych czy zawodów sportowych. Policja wykorzystuje obraz z kamer zamieszczonych na dronach, aby patrolować teren i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom oraz eskalacji konfliktów.

Drony w Straży Pożarnej

Drony w Straży Pożarnej pozwalają na sprawne przeprowadzanie działań gaśniczych. Ułatwiają poszukiwanie ognisk zapalnych na pogorzeliskach, a po zakończeniu akcji ocenę uszkodzeń. Nowoczesne urządzenia do nagrywania z powietrza wykorzystywane m.in. przez służby mundurowe są odporne na warunki atmosferyczne takie jak wiatr, woda i niskie temperatury. Zapewniają stabilność lotu nawet w przypadku dużych podmuchów wiatru i deszczu. System podgrzewania baterii w trakcie lotu pozwala na nagrywanie, nawet gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera.

Kamery termowizyjne pozwalają zlokalizować miejsce, w którym znajduje się ogień, nawet jeśli w świetle dziennym zasłaniają go kłęby dymu. Dzięki temu akcja gaśnicza przebiega szybciej. Wykorzystanie termowizji z drona pozwala ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się ognia, a dzięki temu zmniejszyć ilość strat materialnych. Materiał z akcji ratowniczej jest także stosowany przez służby mundurowe do celów szkoleniowych.

Pomiary termowizyjne z drona – jak się zapisać na szkolenie?

Zapisz się na profesjonalne szkolenie UAVO przeznaczone dla przedstawicieli służb mundurowych m.in. Policji, Straży Pożarnej, Służby Leśnej, Służby Celnej, Służby Więziennej, Żandarmerii, Wojska Polskiego, Służb Specjalnych, Straży Miejskiej, Biura Ochrony Rządu, Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Zdobądź odpowiednie uprawnienia potwierdzone certyfikatem!