Porady

Poszukiwanie osób zaginionych dronem

Rozwój nowych technologii zmienił sposób funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie nie do poznania. Mowa tutaj o praktycznie każdym obszarze codziennego życia — rozrywce, sprawach urzędowych, pracy, przemyśle i nie tylko. Innowacyjne technologie wspomagają też pracę służb porządkowych i ratowniczych, gdzie coraz częściej wykorzystywane są drony. Bezzałogowe statki powietrzne stają się nieocenionym wsparciem także podczas poszukiwania osób zaginionych. 

Search And Rescue — liczy się każda minuta 

W momencie zgłoszenia zaginięcia osoby liczy się każda minuta. Takie sytuacje dotykają bowiem osób w każdym wieku, choć statystycznie najczęściej mowa o osobach starszych i o dzieciach. Metod poszukiwawczych jest wiele — służby ratunkowe w skrajnych sytuacjach są wspierane przez śmigłowiec, choć ten jest rozwiązaniem drogim i nie zawsze skutecznym. 

Znacznie lepiej w takich działaniach operacyjnych sprawdzają się drony, z których coraz chętniej korzysta policja, straż pożarna czy organizacje ratownicze. Bezzałogowe statki powietrzne mogą błyskawicznie i precyzyjnie przeczesywać wskazany obszar zarówno za dnia, jak i w nocy. Takie modele dronów wyposażone są bowiem w najnowocześniejsze komponenty i posiadają wbudowaną kamerę termowizyjną. 

Dron z termowizją jest sprzętem małym i niezwykle zwinnym. Może on z łatwością dostać się do trudnodostępnych miejsc i przeszukiwać nawet gęsto zarośnięte tereny. Co więcej, dron do poszukiwań ułatwia służbom koordynację działań i korzystanie z dodatkowego sprzętu. Przesyłanie obrazu na żywo z drona w wybrane miejsce, znacząco ułatwia odnalezienie poszukiwanej osoby. Przed wykorzystaniem takiego sprzętu w terenie należy jednak dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją i możliwościami, dlatego też warto skorzystać z dedykowanych kursów:

Drony w akcjach poszukiwawczych 

Działania SAR są niesamowicie kosztowne. Wykorzystanie dronów poszukiwawczych może nie tylko obniżyć koszty, ale również znacząco skrócić czas poszukiwań. Takie rozwiązanie niesie też szereg korzyści dla samych ratowników — nie muszą oni bowiem narażać własnego zdrowia i życia, próbując dostać się do trudnodostępnych miejsc. Drony do działań SAR nie wymagają również dostępu do Internetu oraz cechują się łatwą i intuicyjną obsługą. 

W skład funkcjonalności, z których korzystają drony poszukiwawcze, wchodzą najczęściej: automatyczna detekcja ludzi na zdjęciach lotniczych, modelowanie zachowań ludzi, planowanie misji poszukiwawczych, ustalanie współrzędnych i wiele więcej. Z kolei wspomniany obraz termowizyjny może również pomóc służbom w monitorowaniu źródeł ognia podczas pożarów czy w lokalizowaniu uwięzionych osób.

Drony poszukiwawcze wyposażone są w kamery termowizyjne o wysokiej rozdzielczości, aparaty fotograficzne i szereg nowoczesnych funkcji, takich jak np. autonomiczne ustawianie tras lotów. W praktyce oznacza to, że z poziomu komputera lub smartfona można wytyczyć trasę drona. Pozwala to na błyskawicznie i jednocześnie precyzyjne przeszukanie wybranego obszaru, co zapewnia służbom ratunkowym świadomość sytuacyjną. 

Możliwości dronów poszukiwawczych 

Drony poszukiwawcze w Search and Rescue mogą znajdować zaginionych ludzi w ciemności. Kamery termowizyjne pozwalają zidentyfikować poszukiwanego na podstawie ciepła ciała. Jest to kluczowe podczas nocnych misji czy przeczesywania stref lawinowych. Co więcej, takie drony pozwalają też komunikować się z zaginionymi osobami i informować je, że pomoc jest w drodze — drony są wyposażone w głośnik, który wysyła sygnały dźwiękowe. Wszystkie działania analizowane są z bezpiecznej odległości, a zebrane dane mogą znacząco skrócić czas, jakiego ratownicy potrzebują, by dotrzeć do miejsca zdarzenia. 

Warto tutaj zwrócić uwagę na nowoczesny system SARUAV, który wykorzystywany jest na praktycznie wszystkich etapach akcji poszukiwawczych. W rezultacie możliwe jest wygenerowanie mapy numerycznej obszaru na bazie konkretnych modeli matematycznych, które następnie są przetwarzane i dokładnie analizowane przez system. Mowa tutaj zatem o automatycznej detekcji ludzi na podstawie zdjęć lotniczych, modelowaniu ludzkich zachowań, dokładnym planowaniu misji i nie tylko. SARUAV odnajduje sylwetki ludzi i przesyła współrzędne do aplikacji, z której korzystają ratownicy. System ten nie wymaga dostępu do Internetu i jest łatwy w obsłudze.

Warto pamiętać, że oprogramowanie SARUAV wymaga posiadania komputera o odpowiedniej specyfikacji. Liczy się tutaj szybkość przesyłania danych i jakość analizowanych fotografii. SARUAV potrafi wykrywać sylwetki osób w różnych pozycjach, a nawet rozróżniać sylwetki dzieci i sylwetki dorosłych przy jednoczesnym ignorowaniu podobnych kształtów, jakie mogą przybierać rośliny czy zwierzęta. 

Aby wykorzystać w pełni potencjał systemu SARUAV, należy skorzystać z usług renomowanego dealera, takiego jak Ironsky. Nasi branżowi specjaliści nie tylko odpowiedzą na wszelkie pytania i doradzą na każdym etapie inwestycji, ale także dokonają indywidualnej wyceny usługi. Firma Ironsky posiada w tym zakresie szereg referencji, w tym od Komendy Województwa Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czy Grupy Podhalańskiej GOPR.

Referencje

☎ 663 944 151 KUBA Instruktor / ekspert ds. DJI Enterprise

✉ Email: [email protected]

☎ 519 410 610 DAREK Instruktor / ekspert ds. DJI Enterprise

✉ Email: [email protected]

Pomogłem?

Jeśli tak, to proszę o ⭐⭐⭐⭐⭐ na Facebooku https://www.facebook.com/ironskypl/reviews
Dla ciebie to minuta, dla Nas ważny element biznesu. Dziękuję za Twoją opinię i pomoc!

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.