Aktualności, Porady, Przepisy prawne

Nowe strefy RMZ – jak tam latać dronem?

Nowe strefy RMZ – jak tam latać dronem?

Od dziś, czyli 1 lutego 2018 r., Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wprowadza strefy obowiązkowej łączności (RMZ Radio Communication Mandatory Zone) wokół lotnisk w: Bydgoszczy (EPBY), Lublinia (EPLB), Łodzi (EPLL), Rzeszowa (EPRZ), Szczecinia (EPSC), Szymanach (EPSY) oraz Zielonej Górze (EPZG).

Do tej pory strefę RMZ mogliśmy spotkać tylko w Warszawie (RMZ Warszawa aktywna 24h), w która obowiązywała od 100m, a powyżej 200m już wymagana jest łączność dwukierunkowa, więc bez specjalnego przygotowania nie polatamy w RMZ Warszawa powyżej 200m. Czyli realnie RMZ Warszawa dla standardowego Kowalskiego z DJI Phantomem dotyczy przedziału 100-200m, wówczas obowiązuje wcześniejszy kontakt telefonicznyz FIS Warszawa.

Może na początku dla przypomnienia, co to jest ta strefa RMZ?

RMZ (eng. Radio Communication Mandatory Zone) czyli strefa obowiązkowej dwukierunkowej łączności radiowej. Brzmi groźnie? Tak ma być, bo loty bezzałogowych statków powietrznych w strefie RMZ, nie posiadających na wyposeżniu działających urządzeń radiowych są wyłącznie możliwe po telefonicznym zgłoszeniu lotów do konkretnego sektora FIS (Poznań, Kraków, Warszawa, Olsztyn, Gdańsk).

Kiedy muszę dzwonić do FIS latając w RMZ?

Tylko poza godzinami pracy TWR, czyli aktywności konkretnego CTR.  Loty dronami w RMZ są możliwe po telefonicznym zgłoszeniu lotów do odpowiedniego organu FIS na conajmniej godzinę przed planowanym lotem w strefie RMZ poprzez podanie:

  • typu statku powietrznego;
  • planowanej trasy w RMZ (kierunek lotu) lub rejon geograficzny, np. obiekt liniowy, obiekt punktowy lub miejscowość, w pobliżu której będzie wykonywany lot;
  • planowanej wysokości lotu;
  • planowanego czasu wykonania przelotu przez RMZ lub czasu lotów w określonym rejonie;
  • dodatkowych informacji na żądanie organu FIS, np. numer tel. do operatora RPA.

Numery telefonów do poszczególnych sektorów FIS sądostępne w aplikacji DroneRadar po kliknięciu w RMZ, którego dotyczyć ma lot.

Jak sprawdzić aktywność konkretnej strefy CTR? Skąd mam wiedzieć w jakich godzinach jest aktywny np. CTR EPZG?

Wystarczy, że klikniejsz w szczegóły konkretnego CTR w aplikacji DroneRadar i pojawi się Aktywność strefy wg AIP. Najpewniejsze źródło to zawsze depesze NOTAM dla danego lotniska, ale nie każdy potrafi się tym posługiwać. Poniżej screen z aplikacji DroneRadar z aktywnością strefy kontrolowanej lotniska CTR EPZG.

Jakie duże są to obszary, skąd wiedzieć, czy znajduję się w RMZ?

Obszary nowych siedmiu RMZ  pokrywają się z obecnymi granicami poziomymi  i pionowymi CTR oraz TMA dla danego lotniska, zatem obowiązują od GND Ground, czyli od poziomu terenu jeśli znajdujesz się w CTR. Uprzedając pytania, tak, RMZ obowiązuje również powyżej 6km od lotniska.


Informacje mają charakter TYLKO ORIENTACYJNY ironsky.pl nie bierze ŻADNEJ odpowiedzialności za ewentualne błędy w niniejszej interpretacji. Informacje operacyjne należy sprawdzić we WSZYSTKICH OFICJALNYCH publikacjach!

Źródło: DroneRadar, PAŻP, NOTAM M0515/18