Aktualności, Porady, Sprzęt

Kamery FPV – jaka kamera do drona wyścigowego?

W jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy o DJI Digital FPV System. Lecz czy jest to najlepsza kamera FPV jaką tylko możecie kupić? Czy jest tak w przypadku każdego zastosowania? Jeśli nie – czego szukać i dlaczego? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Zapraszamy do lektury.

Dwa różne światy

Mówiąc o kamerze FPV musimy wiedzieć do jakiej maszyn chcemy tą kamerę zamontować. Jest tak, gdyż w przypadku wyścigów FPV i freestylu mówimy o różnych założeniach, ktore będą wpływały na Nasz wybór. Zacznijmy zatem od tego pierwszego.


FPV Racing

Poszukując kamery do FPV racingu poszukujemy kamery, która będzie przede wszystkim lekka, będzie generowała nizkie opóźnienie bw czasie od zarejestrowania obrazu do przesłania go do nadajnika wideo oraz będzie wyposażona w funkcję rozjaśniania zacienionych miejsc (taką jak np s-wdr) oraz będzie rozmiarowo kompatybilna z większością dostępnych na rynku ram. Przejdźmy zatem do krótkiego zestawienia.

IRONSKY drony Kamera Foxeer Predator Nano.

Foxeer Predator Nano

Jest to bardzo lekka, ważąca zaledwie 5 g, kamera. Jest ona wyposażona w  funkcję S-WDR, którą docenili najlepsi operatorzy wyścigowi na całym świecie, dzięki czemu seria predator od Foxeer jest dziś uznawana za najbardziej polecaną serię kamer wyścigowych na świecie. Sensor kamery to już standardowy jak na dzisiejsze czasy sensor CMOS, lecz wyróżnia się niezwykle niskim opóźnieniem w czasie transmisji obrazu z kamery – wynosi ono zaledwie 4ms. Najnowszy model nano wyróżnia się nowym wymiarem 14×14 mm. W skład zestawu wchodzi adapter umożliwiający zamontowanie w ramach przystosowanych dla typowych kamer typu micro o rozmiarze 19x19mm. Cena kamery to obecnie 146.8 zł.

IRONSKY Drony Racing fpv Runcam Micro Eagle

Runcam Micro Eagle

Kamera ta zasłynęła dzięki dużo większemu niż w przypadku konkurencji sensorowi CMOS o rozmiarze 1/1.8. Pozwala on na rejestrowanie większej ilości szczegółów niż produkty konkurencji. Sam duży sensor jest wspierany przez większy niż w przypadku konkurencyjnych kamer obiektyw, który tak samo wpływa na większą szczegółowość obrazu. Minusem tego rozwiązania jest zwiększenie wagi kamery – waży ona 8.9g. Kamera cechuje się niskim opóźnieniem, choć zauważalnie wyższym niż w przypadku wcześniej wspomnianej propozycji. W tym wypadku mowa o opóźnieniu rzędu 26ms.

Caddx Tarsier kamera ironsky.plCaddx Tarsier

Jest to najcięższa i jednocześnie najbardziej nietypowa propozycja w naszym zestawieniu. Caddx tarsier jest obecnie najlżejszą kamerą oferującą nagrywanie obrazu w jakości 4K. Choć istnieją produkty konkurencyjne takie jak seria Split od Runcam produkt Caddx wyróżnia się zdecydowanie lepszą jakością obrazu przesyłaną operatorowi UAVO. Zostało to osiągnięte przez użycie 2 roznych kamer w 1 odbudowie, dzięki czemu jedna z nich może nagrywać filmowy obraz, druga zaś przesyła osobie stojącej za sterami obraz mający rozjaśnione cienie dzięki obecnej funkcji WDR. Sama kamera waży 12g, posiada opóźnienie rzędu jedynie 10ms. Niestety utrudnieniem jest tu użycie zewnętrznej płytki elektronicznej, która odpowiada za przetwarzanie wideo a której zamieszczenie nad resztą elektroniki może wymagać ostrożności przy doborze ramy.


FPV Freestyle

Poszukując kamery do drona akrobacyjnego kierujemy się innymi zasadami niż w przypadku maszyn wyścigowych. Tu waga kamery nie gra aż tak dużej roli, wagi nabiera za to jakość i szczegółowość obrazu. Nie szukamy tutaj także kamer zdolnych do nagrywania obrazu, jako iż nasza maszyna freestylowa zazwyczaj przenosi kamerę typu GoPro. Poniżej krótkie zestawienie:

DJI Digital FPV system

DJI Digital FPV system

Faworytem w tej kategorii jest niewątpliwie DJI Digital FPV system. Jest to jedyny obecnie na rynku system FPV zapewniający operatorowi wysokiej jakości obraz Full HD. Sam system oferuje bardzo realistycznie wyglądający obraz nacechowany wysoką szczegółowością. Jest to szczególnie ważne, gdyż to właśnie dzięki temu możemy ominąć każdą najmniejszą gałązkę na naszej drodze, gdy próbujemy przebić się przez otwór między koronami drzew. O ile system nie nadawał się do FPV racingu ze względu na zbyt wysoką wagę (45g) -tutaj waga jest mniej istotna niż szczegółowość obrazu. Opóźnienie generowane przez system wybosi jedynie 28ms, co także korzystanie wpływa na jego użytkowanie. Minusem systemu jest jego spory rozmiar – pasuje on zaledwie to kilku ram obecnych na rynku.

IRONSKY Drony Racing fpv Runcam Micro Eagle

Runcam Micro Eagle

O zaletach tej kamery wspominałem już wcześniej, przy okazji FPV racingu. Niestety gdy waga przestaje wchodzić w grę – nawet Micro Eagle ustępuje szczegółowością DJI FPV digital system. Nie mniej jest to ciągle dobra alternatywa dla ram, w których nie zmieścimy systemu od DJI