Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wojskowa technologia zrobiła przynajmniej kilka kroków milowych. Jednak dopiero początek XXI wieku zmienił diametralnie możliwości operacji wojskowych. Było to możliwe dzięki zastosowaniu dronów – sprzętu, który jeszcze nie tak dawno temu kojarzył się wyłącznie z zabawą. Dzisiaj drony są synonimem najskuteczniejszej broni na polu walki, która wciąż zadziwia swoimi możliwościami. Oto zestawienie najdroższych i najgroźniejszych dronów, jakie funkcjonują na rynku wojskowym.
Nowoczesne drony wojskowe
Drony są bezzałogowymi statkami powietrznymi, a więc pilotowanymi zdalnie z bezpiecznej odległości. Ich zastosowanie jest wszechstronne – dron wojskowy przyda się bowiem zarówno podczas obserwacji i zbierania danych wywiadowczych, jak i bezpośrednio w polu walki. Jednym ze świetnych przykładów zastosowania tej broni był dron wojskowy Predator, a konkretnie model MQ-1, który swego czasu zasłynął z namierzenia szefa organizacji terrorystycznej Al-Kaida.
Nowszym i znacznie bardziej zaawansowanym modelem od MQ-1 jest MQ-9 Reaper, którego nazywa się dosłownie nazywa się “zabójcą” lub “myśliwym”. To dron wojskowy USA, wyposażony w turbośmigłowy silnik o mocy aż 950 KM! Dzięki temu jest w stanie rozwinąć zawrotną prędkość niemalże 480 km/h. Co więcej, dzięki unikatowej konstrukcji może on unieść niemal 1,5 tony uzbrojenia przy własnym ciężarze wynoszącym ponad 2 tony. Dla porównania MQ-9 potrafi rozwinąć prędkość 3 razy większą od MQ-1 i przelecieć 15 razy dłuższy dystans (do 6000 km). Ten amerykański dron wojskowy kosztuje blisko 64 miliony dolarów!
Kolejny, ale nieco tańszy dron bojowy
Oto kolejny, choć blisko połowę tańszy od MQ-9 bezzałogowy dron wojskowy. Mowa o CASC CH-5 Rainbow, który kosztuje 30 milionów dolarów. Model ten wyprodukowało China Aerospace Science & Technology Corporation. Dron w swoich założeniach miał być wielozadaniowy i na tyle mocny, by móc konkurować z MQ-9 Reaper.
IAI Eitan – izraelska moc
Blisko 35 milionów dolarów kosztuje izraelski dron wojskowy IAI Eitan. Na jego temat również nie ma zbyt wielu informacji. To co wiemy, ogranicza się do spekulacji. Podobno model ten jest w stanie latać aż przez trzy doby i przenieść ładunek o wadze blisko 5,5 tony! Jego rozmiary to 13 metrów na 26 metrów. IAI Eitan wykorzystano podczas walk w strefie Gazy w 2009 roku.
Zasięg dronów wojskowych
Drony wojskowe mogą osiągnąć zawrotny zasięg. Jednym z ciekawszych przykładów jest EADS Barracuda, który zadebiutował na wojskowym rynku w 2006 roku. To dron wykorzystywany przede wszystkim w działaniach zwiadowczych, choć posiada on także potężne uzbrojenie. Jego zasięg może dochodzić do 200 kilometrów przy masie przekraczającej 3 tony! EADS Barracuda może się wznieść na wysokość blisko 6 tysięcy metrów.
EADS odpowiada także za model Talarion, którego pierwszy lot odbył się w 2015 roku. Dron ten posiada stosunkowo niewielkie rozmiary 10 metrów przy rozpiętości 29-metrowej rozpiętości skrzydeł. Można się nim rozpędzić do 643 km/h przy pułapie wynoszącym (aż!) 16 000 km! Dron ten służy głównie do misji rozpoznawczych oraz transportu uzbrojenia, a jego cena to 80 milionów dolarów.
Skoro już przy tak zawrotnych kwotach jesteśmy, to nie sposób nie wspomnieć o dronie MQ-4C Triton, który kosztuje 120 milionów dolarów. To jeden z najważniejszych dronów w US Navy. Jest to statek bezzałogowy, ale do jego obsługi zdalnej potrzeba 5-osobowej załogi. MQ-4C Triton służy do prowadzenia obserwacji. Dron ma aż 14,5 metra długości i 4,7 metra wysokości przy rozpiętości skrzydeł aż 40 metrów! Jego zasięg wynosi blisko 15 000 km, a w powietrzu może się utrzymać do 30 godzin.
120 milionów dolarów to gigantyczne pieniądze, ale na rynku dronów wojskowych są też droższe modele. Wystarczy spojrzeć na RQ-4 Global Hawk, który wyceniono na 131 milionów dolarów. To jeden z najbardziej zaawansowanych dronów na świecie. Został on wyposażony w unikatowe technologie (w tym kamery i czujniki), które pozwalają mu działać w każdych warunkach pogodowych. Ten dron wojskowy w nocy również może prowadzić działania operacyjne oraz bojowe. Może on latać “tylko” przez 24 godziny na pułapie do 20 kilometrów, choć bez tankowania wykonał już lot trwający blisko 34 godziny. Na uwagę zasługuje również jego wielkość – ma 13,4 metra długości, 4,6 metra wysokości i rozpiętość 35-metrową rozpiętość skrzydeł.
To jednak tylko przystawki, bo już wkrótce amerykańska armia wyposażona będzie w sprzęt, który technologicznie bije na głowę wszystkie pozostałe drony. Mowa o modelu X-47B Pegasus, którego koszt szacuje się na 405 miliony dolarów! Jest to obecnie najnowocześniejszy dron wojskowy, który swoim wyglądem przypomina maszyny znane z filmów science-fiction. Jego zdolności operacyjne obejmują możliwość tankowania w powietrzu, operowanie z pokładu lotniskowców, działania wywiadowcze i bojowe i wiele, wiele więcej. Ma on zasięg ponad 6500 km przy pułapie przekraczającym 12 000 km. Jego rozmiary są stosunkowo niewielkie – 11,6 metra długości, 3,1 metra wysokości i rozpiętość skrzydeł 18,9 metra.
Polskie drony wojskowe
Polski przemysł zbrojeniowy nigdy nie słynął z budowania statków bezzałogowych. Być może jednak wkrótce się to zmieni, choć uwagę Sił Zbrojnych RP przykuwają raczej mini drony wojskowe. Najprawdopodobniej już wkrótce w ich ręce trafi dron Lemur, za którego produkcję odpowiadają warszawskie firmy Flyfocus i Kestrel Aeronautics.
Czytaj więcej o: polskie drony wojskowe
Lemur to statek powietrzny typu VTOL, czyli pionowego startu i lądowania, który ma się świetnie odnaleźć w działaniach wywiadowczych i zbieraniu informacji. Model ten wyposażono jednak również w laserowe podświetlacze celu, które mogą mu ułatwiać rażenie jednostek wroga. Dzięki specjalnemu systemowi payloadu jest on w stanie przenosić m.in. materiały medyczne, a także fotogrametryczne kamery wysokiej rozdzielczości, wspomniane już laserowe podświetlacze celu, radary SAR, przekaźniki radiowe czy sensory akustyczne.
Dron mierzy zaledwie 2,1 metra długości, a jego rozpiętość skrzydeł wynosi 4,5 metra. Waży tylko 30 kilogramów i jest w stanie utrzymywać się w powietrzu do 10 godzin. Jego prędkość wynosi skromne 126 km/h przy pułapie 4 kilometrów. Producenci zapewniają, że przy wykorzystaniu komunikacji radiowej jego zasięg to 200 km, ale biorąc pod uwagę możliwości technologii LTE, jego realny zasięg może być praktycznie nieograniczony. Jego wielkim atutem jest łatwość obsługi i krótki czas przygotowania do lotu – tylko 10 minut.