Walka ze smogiem w Polsce trwa od wielu lat. Problem ten zauważalny jest zwłaszcza w sezonie grzewczym i to nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Statystyki również są bezlitosne — normy zanieczyszczenia np. we Wrocławiu przekraczają 100 dni w roku, a w Krakowie 150 dni. To naprawdę dużo biorąc pod uwagę fakt, że według polskiego prawa takich dni może być w skali roku maksymalnie 35. Smog i związane z nim zanieczyszczenie środowiska wywołują choroby, z których powodu rocznie umiera 45 tysięcy osób. Dlatego też tak ważne w tej walce staje się wykorzystanie nowych technologii, takich jak drony.
Badanie smogu dronem — co warto wiedzieć?
Kryzys energetyczny spowodował gwałtowny wzrost cen surowców energetycznych. W rezultacie coraz więcej osób decyduje się palić w piecach materiałami, które mają bezpośredni wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Z drugiej strony wprowadzane są doraźne rozwiązania, takie jak ograniczenie ruchu samochodowego, wieże antysmogowe czy wieloskalowe oczyszczacze powietrza.
Często spotykaną praktyką jest też wykorzystywanie specjalnych aktywnych chodników, które wychwytuje z powietrza dwutlenek azotu (jeden z głównych składników smogu). Walkę ze smogiem wspierają też bezzałogowe statki powietrzne, które potrafią wykrywać smog m.in. ten wydobywający się z wadliwych pieców grzewczych, w których pali się paliwem niskiej jakości lub odpadami. Drony wyposażone w najnowocześniejsze funkcje wykorzystywane są przez coraz więcej polskich miast i gmin. Prowadzone w ten sposób patrole antysmogowe przynoszą zauważalne efekty, co często kończy się wystawieniem mandatu.
Czytaj też:
Warto pamiętać, że kontrola jakości powietrza przy pomocy drona jest możliwa, o ile wybrany model powietrznego statku bezzałogowego spełnia określone wymagania. Przede wszystkim dron musi przenosić sprzęt służący do analizy składu chemicznego dymu. Oznacza to, że musi posiadać odpowiedni udźwig i żywotność baterii. Kluczowa jest tutaj także niezawodna łączność z operatorem i mocna konstrukcja, która pozwala latać w niekorzystnych warunkach atmosferycznych np. przy porywistym wietrze.
Badanie jakości powietrza dronem — jaki model wybrać?
DJI Matrcie 300 RTK
Dron, który może zostać wykorzystany w badaniu jakości powietrza, musi cechować się jasno określonymi parametrami i funkcjami. Najlepiej, jeśli są to modele zbudowane w formie hexacoptera, czyli sześciośmigłowca. Wynika to z faktu, że takie drony mogą utrzymać stabilny lot nawet w najcięższych warunkach pogodowych. Wybrany powietrzny statek bezzałogowy musi też być kompatybilny z modułem do badania smogu.
Jednym z najlepszych możliwych wyborów w tym zakresie, jest model drona DJI Matrice 300 RTK. Sprzęt ten został wyposażony w zaawansowane systemy sztucznej inteligencji oraz zabezpieczenia, które chronią urządzenie przed uszkodzeniem. Model ten nie ma sobie równych w swojej kategorii także pod względem konstrukcji i funkcjonalności. DJI Matrice 300 RTK to aż 55 minut ciągłego lotu, precyzyjne czujniki TOF, zasięg działania sensorów do 40 metrów i możliwość sterowania za pośrednictwem aplikacji DJI Pilot (dostępnej na Androidzie i iOS).
Dron DJI Matrice 300 RTK szczyci się maksymalnym zasięgiem transmisji do 8 kilometrów! Ponadto posiada on technologię OcuSync Enterprise, która jest kompatybilna z podglądem rejestrowanego materiału w Full HD. Co ważniejsze, model ten jest w stanie podnieść aż 2,7 kg i umożliwia przymocowanie nawet do 3 akcesoriów.
W kontekście badania smogu dron DJI Matrice 300 RTK jest sprzętem niezawodnym. Akumulatory TB60 można wymieniać w ciągu kilku chwil i to bez wyłączenia urządzenia. Dedykowana ładowarka pozwala ładować jednocześnie aż 8 akumulatorów i 4 ogniwa, co sprawia, że dron może pracować w zasadzie nieustannie. Do tego dochodzi precyzyjna detekcja w zakresie od 1 do 30 metrów i możliwość podłączenia zewnętrznych modułów do badania smogu.
W przypadku DJI Matrice 300 RTK wykorzystanie szybkiego i lekkiego czujnika poziomu zanieczyszczenia powietrza — Nosacz 2. Ten detektor waży w zależności od konfiguracji od 620 g do 680 g i jest gotowy do pracy w zaledwie 90 sekund. Moduł wykrywa źródła zanieczyszczenia powietrza — w tym również te wydobywające się z kominów. Może tworzyć mapy smogowe i pobierać próbki z dymu — te trafiają następnie do analizatora, a wyniki są gotowe już po kilku sekundach. Wszelkie dane wraz ze współrzędnymi GPS, datą i godziną są zapisywane automatycznie na karcie pamięci oraz przesyłane na chmurę dzięki sieci GSM.
Yuneec 850-RTK
Alternatywą do DJI Matrice 300 RTK może być dron Yuneec 850-RTK, który został zaprojektowany specjalnie z myślą o pomiarach, inspekcjach dronem czy akcjach ratunkowych. Model ten cechuje się odpowiednią konstrukcją, wydajnością, mocą i stabilnością, co pozwala mu przenosić ciężkie ładunki.
Dron Yuneec 850-RTK sprawdzi się idealnie we wszelkich działaniach związanych z badaniem jakości powietrza. Może on pracować wydajnie w każdych warunkach pogodowych i wykonywać loty trwające do 65 minut. Na pokładzie znajdziemy także kompas, barometr, szereg funkcji zabezpieczających, dwie anteny RTK i dwie inteligentne baterie. Dron ten może unieść ładunek do 3000 g i latać na wysokość do 5000 metrów. Yuneec 850-RTK jest wytrzymały również na duże różnice temperatur — pracuje sprawnie w temperaturach od -20 do +50 stopni Celsjusza.
Model ten jest kompatybilny z analizatorem powietrza ATMON. Mowa o module, który precyzyjnie wykonuje wszelkie usługi pomiarowe. Pobiera on próbkę bezpośrednio z dymu, a zassane powietrze trafia do czujnika, który dokładnie je analizuje. Wyniki w czasie rzeczywistym przenoszone są na ekran komputera. ATMON jest urządzeniem uniwersalnym i może zostać skonfigurowany pod potrzeby klienta.
Warto pamiętać, że drony do badania smogu są przede wszystkim narzędziem pomocniczym, który znacząco przyspieszą pracę odpowiednich służb. Specjalistyczna aparatura po pobraniu próbki wysyła gotowe wyniki w zaledwie kilkanaście sekund. Jeśli analiza z drona wykaże przekroczenie norm, to patrol przeprowadza kontrolę stanu urządzenia grzewczego i na podstawie dalszych analiz wystawia mandat.
Możliwości dronów i sond do badania smogu obejmują:
- pomiary emisji zniszczeń, które pozwalają określić zarówno stężenie, jak i skład powietrza,
- wyznaczenie obszarów pomiarowych
- generowanie raportów wraz z pełną analizą i interpretacją wyników pomiarowych.
Drony przenoszące moduły do analizy zanieczyszczeń powietrza dokumentują całą operację także poprzez robienie zdjęć i filmów. Detektory precyzyjnie określają stężenie szkodliwych substancji, co znacząco usprawnia pracę służb porządkowych i przyczynia się do poprawy jakości powietrza w okolicy.
Gdzie szukać drona do badania smogu?
Drony DJI Matrice 300 RTK oraz Yuneec 850-RTK wraz z sondami należy nabyć od renomowanego dealera dronów do smogu, takiego jak Ironsky. Jako jedna z 4 w Polsce dostaliśmy wyróżnienie „Złoty Dealer DJI” za sprzedaż dronów z serii Enterprise. Oferujemy indywidualną wycenę sprzedawanych produktów i usług. Zapraszamy do kontaktu!
☎ 663 944 151 KUBA Instruktor / ekspert ds. DJI Enterprise
✉ Email: [email protected]
☎ 519 410 610 DAREK Instruktor / ekspert ds. DJI Enterprise
✉ Email: [email protected]
Pomogłem?
Jeśli tak, to proszę o ⭐⭐⭐⭐⭐ na Facebooku https://www.facebook.com/ironskypl/reviews
Dla ciebie to minuta, dla Nas ważny element biznesu. Dziękuję za Twoją opinię i pomoc!
Błąd: Brak formularza kontaktowego.