Aktualności, Porady, Przepisy prawne

Czy, kiedy i co mogę zrzucać z drona? Jak legalnie zrobić zrzut dronem z systemem zrzutu?

Wśród czytelników często powtarzają się pytania dotyczące zrzucania z drona materiałów, przedmiotów czy substancji. Czy użytkując BSP, możemy legalnie coś z niego zrzucić? Czy prawo – unijne bądź krajowe – w ogóle wypowiada się na ten temat? Gdzie szukać właściwych przepisów? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej wskazanemu zagadnieniu. Dzięki lekturze uzyskacie odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Co możemy wyczytać w przepisach krajowych odnośnie zrzucania przedmiotów z dronami?

Kwestia zrzucania przedmiotów z drona nie została wprost uregulowana w regulacjach krajowych: przepisów dotyczących omawianego zagadnienia nie znajdziemy ani w wytycznych nr 7 Prezesa UCL, które dotyczy wykonywania lotów zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji UE 2019/947, ani w poszczególnych wytycznych w sprawie krajowych scenariuszy standardowych, np. NSTS-01. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych dokumentów, zawiera on jedynie ogólne wskazania w zakresie bezpieczeństwa wykonywania lotów. W szczególności ust. 1.3 głosi, że „pilot wykonujący operację z użyciem systemu bezzałogowego statku powietrznego zachowuje szczególną ostrożność, w tym unika działania lub zaniechania, które mogłoby spowodować zagrożenia bezpieczeństwa. W obliczu nieuregulowania problematyki zrzutu w przepisach krajowych musimy zajrzeć do przepisów unijnych.

Zrzucanie materiałów z drona – co z regulacjami unijnymi?

Interesująca nas kwestia została uregulowana w jednym miejscu rozporządzenia wykonawczego Komisji UE 2019/947, stąd dość łatwo ją przeoczyć. Chodzi mianowicie o artykuł 4 pkt 1 lit. f aktu. Czytamy w nim, że daną operację można uznać za podlegającą pod kategorię otwartą, jeśli „podczas lotu bezzałogowy statek powietrzny nie przewozi materiałów niebezpiecznych, ani nie zrzuca żadnych materiałów”. Tym samym w artykule sformułowano zakaz zrzutów, obejmujący pilotów kategorii otwartej. Jak się przy tym wydaje, zakazu nie należy stosować w odniesieniu do pozostałych kategorii: szczególnej i certyfikowanej. Skąd o tym wiadomo? W analogicznych przepisach zawartych w dodatku 1 do rozporządzenia, które dotyczą lotów w kategorii szczególnej według scenariuszy standardowych STS-01 i STS-02 (zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.), podobny zakaz zrzutu nie występuje. Możemy jedynie przeczytać, że „podczas lotu bezzałogowy statek powietrzny nie może przenosić materiałów niebezpiecznych”. Nasuwa się wniosek, że zamiarem prawodawcy unijnego było w tym wypadku ograniczenie zakazu wyłącznie do pilotów o najmniejszym wyspecjalizowaniu, dysponujących „najsłabszymi” uprawnieniami.

Zrzucać, czy nie zrzucać dronem?

Podsumujmy: przepisy krajowe nie mówią nic o możliwości zrzucania z BSP materiałów. Zagadnienie zostało natomiast unormowane na poziomie unijnym w rozporządzeniu 2019/947. To właśnie zawartymi w nim regulacjami powinni kierować się użytkownicy dronów. Zgodnie z przepisami rozporządzenia zakazuje się zrzucania jakichkolwiek materiałów pilotom, którzy odbywają loty w ramach kategorii otwartej. Nie zabrania się jednakże zrzutów osobom, które dysponują uprawnieniami do latania w kategorii szczególnej i certyfikowanej. Oczywiście należy pamiętać, że brak zakazu nie oznacza braku odpowiedzialności: pilot dysponujący odpowiednimi uprawnieniami podlega odpowiedzialności karnej i cywilnej za szkody powstałe wskutek zrzutu, a także legalność samego lotu dronem.