Aktualności, Porady, Sprzęt

DJI digital FPV System – czy to już rewolucja?

Jedną z nowości zaprezentowanych przez DJI jest DJI digital FPV system. Jest to kolejna w tym roku próba ekspansji DJI na nowy rynek oferująca cyfrowy system sterowania oraz przesyłu obrazu. Został on przeznaczony do FPV racingu lecz czy jest dla niego idealny? Czy są dla niego jakieś inne zastosowania? Przekonajmy się.

Skład zestawu i omówienie komponentów DJI digital FPV System

Zestaw DJI digital FPV system składa się z:

  1. Gogli,
  2. DJI FPV Air Unit składającego się z nadajnika wideo, odbiornika oraz nagrywarki,
  3. 2 anten nadajnika wideo,
  4. Kamery,
  5. Nadajnika radiowego.

Google FPV od DJI

Gogle cechują się małym rozmiarem. W przeciwieństwie do powstałych wcześniej gogli od DJI nie są to już ciężkie, niewygodne i mało ergonomiczne kubły lecz elegancka drobna konstrukcja. Pierwszą z szybko dostrzegalnych zalet jest przepiękny jakościowo obraz HD jaki one wyświetlają. Efektowności wyświetlanemu obrazowi dodaje rozmiar obrazu, jest on wyświetlany przez 2, dużo większe niż w przypadku jakiejkolwiek konkurencji, dwucalowe ekrany. W przypadku jakichkolwiek gogli VR gwarantuje to obraz duży niczym ekran sali kinowej! Obraz jest wyświetlany z ilością 120 klatek na sekundę, dzięki czemu obraz jest płynny. Użytkowników także ucieszy szeroki zakres regulacji optyki gogli, dzięki któremu obraz będzie wyglądał idealnie dla każdej pary oczu.  Nietypową cechą jest przełączanie kanałów za pomocą przycisków na goglach nie tylko dla samych gogli lecz także dla nadajnika wideo. Sam kanał jest prezentowany na dużym wyświetlaczu z boku gogli. Kolejną nietypową cechą jest zastosowanie niezwykle dobrego odbiornika radiowego, który w przeciwieństwie do konkurencji używa nie 1 lub 2 ale aż 4 anten, których obraz analizuje w trakcie pracy celem zapewnienia jak najmniejszej ilości opóźnień. Same gogle używają układu 4 anten o polaryzacji kołowej do zbierania sygnału. Gogle wyposażone są w nagrywarkę wideo, dzięki której możemy nagrywać na karcie Micro SD dokładnie to co widzimy oraz co najważniejsze – mogą też współpracować z klasycznymi, analogowymi, nadajnikami wideo.

DJI FPV gogle do lotów dronami wyścigowymi

Nadajnik wideo, odbiornik i nagrywarka

DJI FPV Air Unit jest cyfrowym nadajnikiem wideo, który zapewnia bardzo niskie opóźnienie. W trybie „low latency” wynosi ono poniżej 28 sekund. Sam obraz nadawany jest w przepięknej rozdzielczości full HD. Sam zasięg nadajnika wideo jest także imponujący. W wersji międzynarodowej (nadawanie z nielegalną w Europie mocą 700 mW) osiąga zasięgi do 4km, w wersji Europejskiej są to okolice 700m (moc nadawania to legalne 25mW). Nadajnik wideo działa na 8, przełączanych z poziomu gogli, częstotliwościach używanych podczas wyścigów FPV, tzw racebandzie. Łączy się on z 2 antenami nadawczymi, które są połączone z nim bardzo wytrzymałym a jednocześnie lekkim konektorem MMCX. Sam układ Air unit zabezpieczony jest za pomocą wytrzymałego, aluminiowego pancerza, który jednocześnie pełni funkcję radiatora dbającego o to, by nigdy się nie przegrzał. FPV air unit jest także odbiornikiem radiowym dla nadajnika radiowego DJI. Kolejną z funkcji „aluminiowego pudełka” jest nagrywanie obrazu – może on nagrywać przepiękny jakościowo obraz w jakości FullHD na włożonej karcie MicroSD. Sam system może także zmieniać ustawienia drona poprzez podłączenie do nadajnika komputera pokładowego. Niestety sam system nie współpracuje z klasycznymi nakładkami OSD używając własnej, wyświetlającej jedynie woltaż akumulatora zasilającego. Zdecydowanymi minusami systemu są duża waga (sam FPV Air unit razem z kamerą waży 45g) oraz rozmiar 44×37.8×14.4mm, które utrudniają montaż w większości istniejących na rynku ram. Ograniczeniem jest też zmniejszona ilość dostępnych kanałów na terenie Europy – dostępne są jedynie kanały 1,2,3 oraz 8 oraz zasilanie napięciem do maksymalnie 17.6V (w większości dronów wyścigowych używamy napięcia 25.2 V).

DJI FPV gogle do lotów dronami wyścigowymi

Anteny nadajnika do systemu FPV

Anteny nadajnika wideo to 2 anteny o polaryzacji kołowej. Tak jak sam FPV Air Unit używają one lekkie i wytrzymałego konektora MMCX, co bardzo korzystnie będzie wpływało na łatwość obsługi zestawu.

Dedykowana kamera DJI do systemu FPV

Do systemu jest dedykowana kamera. Jej rozmiary to 22.1×21.1×20.1, co dzięki zbliżeniu do klasycznych rozmiarów 19×19 mm pozwala na montaż w większości obecnych na rynku ram. Waga samej kamery wynosi 8.2 g (co jest wliczone do podanych wcześniej 45g). Jest ona wyposażona w standardowy obiektyw 2.1 mm zapewniający pole widzenia 150 stopni. ISO kamery jest regulowane w zakresach od 100 do 25600. Sensor to 1/3.2 cala CMOS.

Nadajnik radiowy do systemu FPV

Nadajnik od DJI tak sam mocno różni się od konkurencji. Jest on wyposażony nie w 1 lecz w 2 anteny. Dzięki temu będzie zapewniał lepsze pokrycie terenu za pomocą sygnału radiowego. Jest on wyposażony w przyciski, z których część jest konfigurowalna. Te mające przypisane funkcje stałe to na przykład przycisk rozpoczynania nagrywania wideo. Jak w każdym nadajniku znajdziemy tu także switche, w ilości 3 sztuk . Zaletą nadajnika jest spory akumulator o pojemności 4900 mAh, który powinien wystarczyć nawet najciężej trenującym operatorom wyścigowych bezzałgowców na kilka dni treningu. Zakres ruchu drążków jest typowy dla DJI, ciut mniejszy od tego występującego w takich nadajnikach jak FrSky Taranis czy Taranis QX7. Dużym minusem jest brak wyświetlacza oraz jasno podanej możliwości wprowadzania zmian w sposobie działania nadajnika, takich jak choćby konfigurowanie „krzywych” samych drążków (ustawianie czułości drążka przy konkretnym pochyleniu). Producent w jasny sposób nie podał także możliwości przełączania się pomiędzy samymi dronami, co jest bardzo istotną funkcją  w przypadku nadajnika drona wyścigowego. Na pochwałę zasługuje zasięg, który był już testowany na odległości ponad 2km od operatora a także odporność sygnału nadajnika na przeszkody takie jak choćby ściany (w tych testach radził sobie zdecydowanie lepiej od nadajników konkurencji).Kolejną istotną zaletą nadajnika jest niskie opóźnienie sygnału docierającego do komputera pokładowego drona w stosunku do czasu jego wysłania – wynosi ono zaledwie 7ms.

DJI FPV gogle do lotów dronami wyścigowymi

Podsuwanie okiem „rejsera”

Same gogle uważam za rewelacyjne urządzenie – obsługując częstotliwości na jakich latam zapewniają mi lepszą jakość obrazu oraz nie sprawiającą problemów nagrywarkę. Choć parametrowo są lepsze od konkurencji – ich cena jest w znaczący sposób niższa. Topowe konkurencyjne gogle wraz z odbiornikiem wideo i antenami odbiorczymi to wydatek rzędu 3200 zł zaś koszt gogli od DJI to 2599 zł z oficjalnej dystrybucji. Co do samej powietrznej części – tutaj jest to zależne od zastosowań. W maszynach wyścigowych preferuję niską masę w stosunku do lepszej jakości obrazu, więc póki co wstrzymam się od wyposażenia moich maszyn w system od DJI. Jeśli zaś mówimy o maszynach, których przeznaczeniem jest freestyle lub loty dalekodystansowe (w których niska masa nie gra pierwszych skrzypiec) – uważam, iż cały system od DJI będzie dla nich rewelacyjnym rozwiązaniem.

IRONSKY SKLEP Z DRONAMI dji-authorized-reseller-1

Zapraszamy na udane zakupy do sklepu ze sprzętem DJI do FPV. Napisz lub zadzwoń do Nas. Cały czas jesteśmy do Twojej dyspozycji. Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, przyjeżdżamy na spotkania. Komunikatywność to Nasza żelazna zasada.

✉ Email: [email protected]

☎ Darek: 519-410-610

☎ Kuba: 663-944-151