Sprzęt

Porównanie modeli DJI Avata 2 vs. DJI Avata — jaki model wybrać?

DJI Avata 2

Dla większości miłośników lotów dronami — zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów — to właśnie produkty marki DJI są synonimem niezrównanej jakości i wydajności.  W kwietniu 2024 roku na rynek trafił kolejny dron od DJI, czyli DJI Avata 2. Mowa tutaj o dronie FPV, który jest kontynuatorem serii zapoczątkowanej już w 2022 roku przez udany model DJI Avata. Czym różnią się od siebie oba drony? I czy na pewno możemy tutaj mówić o kolejnym sukcesie marki DJI? Zapraszamy do lektury! 

DJI Avata — mała rewolucja w świecie dronów

Pierwsza wersja drona DJI Avata wprowadziła na rynek nowe standardy dla lotów FPV.  Prostota obsługi i gotowość do lotu niemal od razu po rozpakowaniu sprawiły, że z drona mogli korzystać nawet początkujący piloci. Wychwalano wówczas też niezawodność, stabilność lotu, doskonałą jakości obrazu, długi czas pracy i zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Wprowadzony na rynek DJI Avata 2 miał być — przynajmniej w teorii — godnym następcą swojego poprzednika. Jak wyszło w praktyce?

Nowa jakość nagrywania obrazu

Dron DJI Avata zasłynął m.in. z bardzo dobrej kamery. Model ten wyposażono przecież w 1/1,7-calową matrycę CMOS i w możliwość nagrywania obrazu w rozdzielczości 4K w aż 60 FPS. Nie zabrakło tam także trybu kolorów D-Cinelike i pola widzenia sięgającego 155°. To naprawdę bardzo dobre parametry, które jednak uległy znacznemu ulepszeniu w przypadku modelu DJI Avata 2.

Avata 2 został wyposażony w matrycę 1/1,3-calową, umożliwiając nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K w 60 FPS wraz z obsługą technologii HDR. Ponadto dodano tutaj tryb kolorów 10-bit D-Log M, który odgrywa znaczącą rolę w postprodukcji wideo. Zadbano też o powiększenie światłoczułego obszaru matrycy i zwiększenie jej zakresu dynamicznego, co ułatwia nagrywanie obrazu nawet przy słabym oświetleniu i podczas szybkich ujęć. 

Usprawniono również stabilizację obrazu EIS, dzięki czemu nagrywany obraz jest jeszcze płynniejszy. Co więcej, funkcja RockSteady teraz automatycznie aktywuje się podczas normalnych kątów filmowania i podczas nagrywania wideo (można wyłączyć lub przełączyć na HorizonSteady). Avata 2 zachował pole widzenia wynoszące 155°.

Nowa generacja gogli i kontrolerów w DJI Avata 2 

Nie jest tajemnicą, że aby maksymalnie wykorzystać potencjał dronów FPV i poczuć pełnię emocji związanych z immersyjnym lotem, niezbędne są odpowiednie akcesoria — w tym gogle i kontroler. Premierowy dron DJI Avata 2 wprowadza nową generację tych akcesoriów — DJI Goggles 3 oferują transmisję odznaczającą się minimalnym opóźnieniem. Zostały one też wyposażone w wyświetlacz micro-OLED o wysokiej rozdzielczości, który ma zapewnić nie tylko wyższą jakość obrazu, ale także wyższy komfort użytkowania. Nowe gogle obsługują również funkcję Real View PiP (Picture-in-Picture), która umożliwia śledzenie otoczenia i trajektorii lotu bez konieczności zdejmowania gogli. 

Na ogromną uwagę zasługuje też sam kontroler DJI RC Motion 3, który pozwala wykonywać nawet bardzo skomplikowane manewry w sposób intuicyjny i w gruncie rzeczy naprawdę prosty. Ułatwia to dodatkowo tryb Easy Acro oraz funkcje One-Push Flip, One-Push Roll i One-Push 180° Drift. 

DJI Avata 2 i dłuższy czas lotu 

Drony FPV mają tę wadę, że nie są w stanie zbyt długo utrzymać się w powietrzu, a czas lotu ogranicza się najczęściej do zaledwie kilku minut. W przypadku DJI Avata mogliśmy mówić o aż 18 minutach lotu, co było wynikiem więcej niż zadowalającym, ale Avata 2 podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej.  

Najnowszy dron FPV od DJI może pochwalić się czasem lotu, sięgającym aż 23 minut. Warto też zaznaczyć, że DJI Avata 2 posiada wsparcie szybkiego ładowania PD i dedykowany hub do ładowania, posiadający funkcję akumulacji mocy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba się aż tak martwić o żywotność akumulatora.

Różnice widoczne także w transmisji wideo  

W przypadku dronów FPV jakość transmisji wideo ma kluczowe znaczenie zarówno dla kontroli lotu, jak i dla bezpieczeństwa. DJI Avata z 2022 roku posiadał system transmisji DJI 03+ i maksymalny zasięg lotu do 2 kilometrów. Użytkownik mógł wówczas korzystać z podglądu na żywo w jakości 1080p w 100 FPS przy maksymalnym bitrate wynoszącym 50 Mbps. Kolejny model serii Avata zostawia jednak swojego poprzednika daleko w tyle. 

DJI Avata 2 oferuje nam system transmisji DJI 04 wraz z maksymalnym zasięgiem lotu wynoszącym aż 10 kilometrów. Zachowano przy tym jakość podglądu na żywo i zwiększono bitrate do 60 Mbps. Użytkownicy mogą więc czerpać jeszcze więcej frajdy z każdego lotu.

Różnice w pamięci wewnętrznej 

Im większa pamięć wewnętrzna w dronie, tym więcej materiałów możemy zapisać bez konieczności korzystania z dodatkowej karty microSD. DJI Avata 2 oferuje ponad dwukrotnie więcej miejsca w pamięci niż poprzednik tj. aż 46 GB. Przekłada się to na możliwość zapisania około 90 minut nagrań w jakości 1080p/60FPS. Co więcej, nowszy model drona umożliwia szybki transfer danych przez Wi-Fi, co oznacza, że można w łatwy sposób pobrać pliki na telefon z prędkością do 30 MB/s, łącząc się z aplikacją DJI Fly.

Dostępna jest również aplikacja LightCut, która bezpośrednio łączy się z dronem, umożliwiając użytkownikowi wygodną edycję materiałów wideo. Z pomocą tej aplikacji można np. dodać efekty Sky VFX lub skorzystać z funkcji One-Tap Edit bez konieczności pobierania plików na smartfona. 

Różnice w bezpieczeństwie lotu

Najważniejszą różnicą w kontekście bezpieczeństwa między DJI Avata a Avata 2, jest dodanie nowych czujników typu rybie oko, umieszczonych z tyłu i na dole drona. Dzięki temu lot staje się jeszcze stabilniejszy i bezpieczniejszy. Nowy model drona ma także ulepszoną, zintegrowaną osłonę śmigieł, co sprawia, że jest lżejszy i bardziej zwrotny, a także może swobodniej poruszać się w ciasnych przestrzeniach. Ponadto DJI Avata 2 obsługuje funkcje, takie jak automatyczny powrót do punktu startu (RTH), awaryjne hamowanie i tryb Turtle, który pozwala na kontynuowanie lotu nawet w przypadku, gdy dron znajdzie się w niebezpiecznej pozycji.

DJI Avata 2 vs. DJI Avata — który model wybrać? 

Nie da się ukryć, że DJI Avata 2 oferuje znaczne usprawnienia względem pierwszego modelu, w tym lepszą jakość obrazu, dłuższy czas lotu i większy zasięg transmisji. Nowy model wyposażony jest również w ulepszone kontrolery, dzięki czemu latanie staje się jeszcze bardziej komfortowe. Avata 2 jest też mniej hałaśliwy i posiada szereg wbudowanych funkcji wpływających zarówno na wrażenia wizualne, jak i bezpieczeństwo lotu. Na korzyść Avata 2 przemawia też fakt, że za jakiś czas producent skończy wsparcie dla starszej odsłony tej serii. 

CechaDJI Avata
DJI Avata 2
Kamera1/1,7-calowa matryca CMOS1/1,3-calowa matryca CMOS

Maks. rozdzielczość wideo: 4K/60FPSMaks. rozdzielczość wideo: 4K/60FPS HDR

Tryb kolorów: D-CinelikeTryb kolorów: 10-bit D-Log M

Pole widzenia: 155°Pole widzenia: 155°
AkcesoriaGogle: DJI Goggles 2, DJI Goggles IntegraGogle: DJI Goggles 3

Kontroler: DJI RC Motion 2, DJI Motion Controller, DJI FPV Remote Controller 2Kontroler: DJI RC Motion 3, DJI FPV Remote Controller 3
Czas lotuDo 18 minutDo 23 minut
Transmisja wideoSystem transmisji: DJI O3+System transmisji: DJI O4

Maks. zasięg (CE): 2 kmMaks. zasięg (CE): 10 km

Jakość podglądu na żywo: 1080p/100FPSJakość podglądu na żywo: 1080p/100FPS

Maks. bitrate: 50 MbpsMaks. bitrate: 60 Mbps
Pamięć wewnętrzna20 GB46 GB
Bezpieczeństwo lotuZintegrowane osłony śmigiełZintegrowane osłony śmigieł

Awaryjne hamowanieAwaryjne hamowanie

RTHRTH

Czujniki: DolneCzujniki: Dolne, tylne

Tryb Turtle
Tryb Turtle

Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości – zgłoś się do nas! Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze wymarzonego drona. 

☎ 663 944 151 KUBA Instruktor / ekspert ds. DJI Enterprise

✉ Email: [email protected]

☎ 519 410 610 DAREK Instruktor / ekspert ds. DJI Enterprise

✉ Email: [email protected]

Pomogłem?

Jeśli tak, to proszę o ⭐⭐⭐⭐⭐ na Facebooku https://www.facebook.com/ironskypl/reviews
Dla ciebie to minuta, dla Nas ważny element biznesu. Dziękuję za Twoją opinię i pomoc!

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

    Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *