Poznań-kurs-na-drona-cena-terminy
Online Kurs Na Drona Poznań – Gdzie zrobić Szkolenie i Egzaminy na Pilota Drona w Poznaniu? Jaka Cena za VLOS „NSTS-01”, BVLOS „NSTS-05”, a jaka za Egzamin na „A2”?
10 maja 2021
dji phantom czeka aż przeleci śmigłowiec topr szkolenie bvlos zakopane
Jak latać dronem w górach? Czy i gdzie można latać dronem w Tatrach? Drony w ratownictwie górskim na przykładzie szkolenia NSTS-06 dla ratowników TOPR.
28 lipca 2021

Zastosowanie dronów, czyli jakie zastosowanie mają drony we współczesnym świecie

zastosowanie dronow

Na początku XXI wieku drony zrobiły tak zawrotną karierę, że… można je znaleźć w większości hipermarketów. Bezzałogowe statki powietrzne nie służą jednak wyłącznie do zabawy i rekreacji. Znalazły zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Choć już dziś są stosowane m.in. w celach badawczych, naukowych, transportowych, militarnych, sportowych czy reklamowych, możemy śmiało założyć, że wciąż nie wykorzystujemy w pełni ich potencjału. Ten fascynujący proces jest dopiero przed nami. Jakie zastosowanie mają drony w Polsce i na świecie? Czy mogą uratować życie i przyczynić się do odkrywania obcych planet? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o dronach!

Walka ze smogiem

Smog to jedno z największych zagrożeń współczesności. Połączenie tlenków węgla, azotu, siarki i pyłów to prawdziwa mieszanka wybuchowa, na której negatywne działanie są narażeni nie tylko mieszkańcy światowych metropolii, ale także polskich wsi i miasteczek. Na szczęście jesteśmy coraz lepiej przygotowani do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Posiadamy instrumenty, które pozwalają skutecznie namierzać źródła zagrożenia i dzięki temu lepiej z nimi walczyć. Jednym z nich są właśnie drony. Bezzałogowe statki powietrzne do pomiaru zanieczyszczeń można nazwać latającymi laboratoriami. Są w stanie pobrać próbkę dymu wydobywającego się np. z komina i prawie natychmiast ocenić, czy powstał w wyniku spalania śmieci czy dozwolonych materiałów. Profesjonalne drony wykorzystywane przez organy miejskie i państwowe tworzą także mapy jakości powietrza, ostrzegając mieszkańców przed miejscami, które danego dnia są najbardziej zanieczyszczone.

Inspekcje sieci energetycznych, farm wiatrowych, farm fotowoltaicznych

Praca na wysokości zawsze wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia i życia wykonujących ją pracowników. Bezzałogowe statki powietrzne w wielu przypadkach są w stanie skutecznie zastąpić człowieka. Drony mogą nie tylko oszacować jakość przewodów, ale także wykryć np. ubytki w liniach przesyłowych prądu czy uszkodzenia mechaniczne wież energetycznych. Zastosowanie dronów w energetyce jest jednak dużo szersze. Nowoczesne urządzenia są w stanie wykonać inspekcję wizyjną i termowizyjną infrastruktury sieciowej, a także przygotować raport wycinek. Drony wykorzystywane są również do przeglądu instalacji produkujących zieloną energię np. do oceny stanu łopat, gondoli czy wież w elektrowniach wiatrowych.

Inspekcje trudno dostępnych miejsc

Rozpoczęcie prac budowlanych lub remontowych wymaga dokładnego rozpoznania terenu. Bezzałogowe statki powietrzne umożliwiają dostęp do trudno dostępnych miejsc takich jak podziemne korytarze, wyrobiska, kominy czy rurociągi. Nowoczesne urządzenia nie przystępują do pracy bez odpowiedniego zabezpieczenia! Znajdują się w specjalnych klatkach sferycznych, które zabezpieczają śmigła przed uszkodzeniami mechanicznymi (flyability). Drony inspekcyjne są wyposażone w oświetlenie umożliwiające robienie zdjęć i nagrywanie filmów nawet w miejscach mocno zaciemnionych, do których nie dociera światło słoneczne.

Audyty energetyczne

Pomiary termowizyjne służą m.in. do oceny izolacyjności cieplnej budynków. Umożliwiają lokalizację miejsc, które zostały wadliwie zaizolowane i generują straty ciepła. Ale nie tylko! Pozwalają na projektowanie budynków energooszczędnych i dzięki temu bardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego. Coraz częściej do inspekcji termowizyjnych wykorzystuje się drony, które w wielu przypadkach są w stanie zastąpić dużo droższe i wymagające większego zaplecza logistycznego rozwiązania (np. helikoptery).

Sport

Co robi dron nad boiskiem piłkarskim w trakcie treningu? Zbiera informacje o ruchach zawodników, zajmowanych przez nich pozycjach i niewykorzystanej przestrzeni. To dane, które pozwolą trenerowi na dokładną analizę gry swoich podopiecznych, a w przyszłości przyczynią się do osiągania lepszych wyników. Zastosowanie dronów w Polsce jest coraz szersze. Jako IRONSKY.PL mamy swój wkład w rozwój tej technologii na rodzimym podwórku piłkarskim! Przeprowadziliśmy profesjonalne szkolenia z obsługi dronów dla trenerów i analityków Akademii Lecha Poznań i jesteśmy partnerem KKS LECH POZNAŃ.

Geodezja

Jakie zastosowanie mają drony w branży geodezyjnej? Bezzałogowe statki powietrzne są coraz częściej wykorzystywane do mapowania terenu i znajdujących się na nim obiektów. Tego typu urządzenia umożliwiają wykonywanie precyzyjnych pomiarów i modelowanie 3D za pomocą oprogramowania fotogrametrycznego. Drony geodezyjne są w stanie wygenerować chmurę punktów, która może posłużyć m.in. do obliczania objętości hałd ziemnych i nasypów. Informacje pozyskane przez urządzenia przyczyniają się m.in. do wykonania wywiadu terenowego czy aktualizacji map.

Branża budowlana

Każdy, kto zastanawia się, jakie zastosowanie mają drony we współczesnym świecie, powinien przyjrzeć się działalności firm budowlanych i deweloperskich. Drony na budowie są wykorzystywane na każdym etapie procesu inwestycyjnego: zarówno przy tworzeniu dokumentacji technicznej placu i dokumentacji postępów prac, jak i podczas przygotowywania filmów reklamowych służących do promocji nieruchomości (tzw. timelapsów). Bezzałogowe statki powietrzne są w stanie szybko dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca i wykonać m.in. ekspertyzy budowlane. Dane zebrane przez drony są wykorzystywane także do sporządzania dokumentacji ubezpieczeniowej.

Branża transportowa

Skrócenie czasu oczekiwania na krew czy surowicę może pomóc w ratowaniu życia! Bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane do transportu leków, artykułów higienicznych, szczepionek, próbek do badań, a nawet… narządów (choć ten ostatni przypadek jeszcze nie dotyczy Polski).

Drogą powietrzną można jednak transportować nie tylko medykamenty. Drony są w stanie szybko i bezpiecznie przekazać różnego rodzaju ładunki z punktu A do punktu B bez narażania ich na uszkodzenia mechaniczne czy zanieczyszczenie. Wiele osób twierdzi, że wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych to milowy krok w rozwoju branży logistycznej. Jak będzie w rzeczywistości? Choć trudno wyobrazić sobie, żeby w ciągu najbliższych kilkunastu czy kilkudziesięciu lat transport powietrzny zupełnie wyeliminował transport morski i lądowy, to zastosowanie dronów w transporcie może stać się impulsem do poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Branża rolnicza

Opryski rolnicze to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony roślin przed szkodnikami. Ich przeprowadzenie wymaga precyzji i stosowania odpowiednich zabezpieczeń (tego typu preparaty mają działanie silnie toksyczne i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia). Dlatego branża rolnicza coraz częściej sięga po innowacyjne rozwiązania pozwalające zminimalizować kontakt człowieka z preparatem. Opryski mogą być wykonywane z powietrza przy użyciu profesjonalnych bezzałogowych statków powietrznych. Operator drona ma możliwość dokładnego zaplanowania trasy oprysku – dzięki temu środki ochrony roślin dotrą do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc. Tego typu rozwiązania z powodzeniem są wykorzystywane w Japonii już od lat 80. XX wieku. Zastosowanie dronów w Polsce cieszy się coraz większą popularnością także na terenach rolniczych.

Drony są stosowane także w celu wykonywania profesjonalnych pomiarów teledetekcyjnych, co umożliwia ocenę kondycji roślin i monitorowanie wzrostu upraw. Bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane również do oceny szkód powstałych w wyniku działania żywiołów m.in. na terenach uprawnych.

Branża kosmiczna

Można powiedzieć, że rok 2021 był przełomowy dla branży kosmicznej. Byliśmy świadkami pierwszego w historii lotu na obcej planecie sterowanego z Ziemi. Dron Ingenuity wylądował na Marsie wraz z łazikiem Perseverance. Oba urządzenia eksplorują Czerwoną Planetę, zbierając cenne informacje o jej glebie i atmosferze. Można śmiało założyć, że to dopiero początek eksploracji kosmosu z pokładu drona. Aż chciałoby się zakrzyknąć: Future is now (przyszłość jest dziś)!

Branża rozrywkowa

Drony nie tylko ułatwiają pracę w wielu branżach i pozwalają obniżyć koszt działalności przedsiębiorstw, ale dostarczają wspaniałej i widowiskowej rozrywki. Coraz większą popularnością cieszą się wyścigi dronów FPV. Tym niewielkim urządzeniom wystarczy mniej niż jedna sekunda, aby rozwinąć prędkość od 0 do nawet 100 km/h! Potrafią pokonywać przeszkody z prędkością przekraczającą 200 km/h. Największe na świecie wyścigi dronów organizowane są w Dubaju. Nagrody w zawodach opiewają na zawrotne sumy – nawet milion dolarów. Liczy się wiedza dotycząca zjawisk fizycznych, refleks i precyzja. Operator drona nie może walczyć z żywiołem, ale musi nauczyć się z nim współpracować.

Branża rozrywkowa coraz częściej sięga po nowe technologie. Firmy eventowe organizują spektakularne pokazy świetlne dronów, czyli tzw. droneshow. Drony tańczące na niebie są sterowane komputerowo, co umożliwia ich idealną synchronizację. Mogą tworzyć rozmaite konstrukcje, kształty i znaki graficzne. Warto choć raz w życiu wziąć udział w takim wydarzeniu!

Drony na uwięzi

Choć głównym celem bezzałogowych statków powietrznych jest swobodna eksploracja terenu, to w wielu gałęziach przemysłu wykorzystuje się drony na uwięzi (ang. tethered drones), które są połączone ze stacją zasilającą znajdującą się na ziemi za pomocą kabla. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować problem niewielkiej pojemności baterii i znacznie wydłużyć czas lotu. Zastosowanie tego typu dronów można zauważyć m.in. w branży drogowej (np. do monitorowania ruchu), eventowej, lotniczej, energetycznej czy ratowniczej.

Leśnictwo

Bezzałogowe statki powietrzne są niezwykle przydatne w leśnictwie. Zebrane przez nie dane są wykorzystywane m.in. do tworzenia map, inwentaryzacji zwierzyny, eliminowania szkodników zagrażających populacji zwierząt lub roślin, badania kierunków migracji gatunków, liczenia zwierząt, płoszenia lub obserwowania zwierzyny oraz kontroli naturalnych siedlisk. Drony umożliwiają ocenę stanu populacji, wykrywanie zagrożeń ze strony innych gatunków lub ludzi, a nawet tropienie kłusowników i nielegalnych wyrębów (m.in. za pomocą kamer termowizyjnych). Zastosowanie dronów w leśnictwie nie ogranicza się wyłącznie do krajów, w których można znaleźć rzadkie i zagrożone wyginięciem gatunki. Bezzałogowe statki powietrzne monitorują także polskie parki krajobrazowe i tereny leśne.

Branża reklamowa

Walka o uwagę konsumenta staje się coraz bardziej zacięta. Ogromna konkurencja sprawia, że wiele firm sięga po nowoczesne technologie i rozwiązania, dzięki którym ma szansę wyróżnić się na tle pozostałych przedsiębiorstw. Zastosowanie drona w branży reklamowej jest bardzo szerokie. Filmy i zdjęcia z lotu ptaka są już powszechnie wykorzystywane w promocji różnego rodzaju produktów czy usług, a nawet państw, miast i regionów. Bezzałogowy statek powietrzny może stać się także powierzchnią reklamową, unosząc w powietrze np. baner reklamowy z logo firmy czy hasłem.

Ratownictwo

Zastosowanie dronów w różnych dziedzinach życia może zaskakiwać. Bezzałogowe statki powietrzne są podstawowym elementem wyposażenia służb ratowniczych działających w trudno dostępnych terenach np. w górach, kanionach, lasach, na lodowcach czy nad akwenami. Drony są w stanie zastąpić człowieka tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć np. do terenów, na których wystąpił kataklizm. Nowoczesne urządzenia biorące udział w akcjach poszukiwawczych są wyposażone w kamery termowizyjne umożliwiające pomiar temperatury i wykrycie człowieka znajdującego się pod gruzami. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych pozwala prowadzić skuteczne działania search and rescue bez narażania życia i zdrowia służb ratowniczych, np. w sytuacjach, gdy trudno ocenić stan budynku po pożarze lub wybuchu gazu.

Fotografia i film

Last but not least! Nie można zapomnieć o ogromnej popularności dronów w branży filmowej, fotograficznej czy turystycznej. Operatorzy bezzałogowych statków powietrznych coraz częściej są obecni na ślubach, weselach, eventach i imprezach okolicznościowych o charakterze prywatnym lub publicznym. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że taki materiał to wspaniała pamiątka, a w przypadku firm działających w branży usługowej możliwość dotarcia do szerszego grona klientów. Panoramy sferyczne z drona, wirtualne spacery nad miastami, parkami czy różnego rodzaju obiektami są wykorzystywane do promocji produktów, usług, krajów, miast i regionów.

Instytucje publiczne i urzędy

Drony są wykorzystywane w codziennej pracy przez instytucje publiczne o zasięgu regionalnym i ogólnokrajowym. Jako IRONSKY.PL szkoliliśmy personel i dostarczaliśmy drony do takich instytucji jak:

 • WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska) – sprawdzanie miejsc nielegalnego składowania śmieci, wylewania nieczystości etc.
 • RZGW (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej) – m.in. audyty, inwentaryzacje jazów, zastawek i budownictwa wodnego, monitoring stanu wód oraz obszarów zalewowych.
 • Służby specjalne, wywiad, kontrwywiad, SOP (Służba Ochrony Państwa) – obronność kraju, monitorowanie, zbieranie informacji, pozyskiwanie materiałów dowodowych.
 • Służby ochroniarskie – w wielu miejscach dron jest wykorzystywany jako ochroniarz wspomagający, który nieustannie monitoruje teren. To dodatkowe zabezpieczenie w miejscach, które wymagają szczególnego nadzoru. Bezzałogowy statek powietrzny dużo trudniej i uszkodzić niż kamerę, jeśli został umieszczony w odpowiednim miejscu, a jego przelot został dokładnie zaplanowany.
 • Urzędy miast – m.in. imprezy miejskie, dokumentacje inwestycji, badanie smogu.
 • Policja – monitoring tłumów, sprawdzanie odległości między autami, monitoring autostrad, śledzenie osób, termowizja, sprawy śledcze.
 • Straż graniczna – monitoring granic, sprawdzanie przemytów, termowizja.
 • Straż pożarna – sprawdzanie ognisk zapalnych, zarządzanie akcją ratowniczą itd.
 • WOPR/TOPR/Ratownictwo ogólne – poszukiwanie zaginionych w wodzie, górach lub innych terenach trudno dostępnych.
 • WIORIN (Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa) – sprawdzianie stanów upraw, identyfikacja chorób roślin, określanie ich populacji.
 • Parki narodowe, krajobrazowe – nadzór nad terenami wskazanymi w odpowiednich dokumentach jako obszary wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi czy edukacyjnymi.
 • Transport medyczny – np. AirVein, czyli transport krwi, surowicy i leków za pomocą bezzałogowych statków powietrznych wspierany przez polskie Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Zdrowia oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Zastosowanie dronów – podsumowanie

Jakie zastosowanie mają drony we współczesnym świecie? Bardzo szerokie! Od branży rozrywkowej, reklamowej i turystycznej po medyczną, rolniczą i kosmiczną. Jesteśmy jednak przekonani, że to dopiero początek podniebnej rewolucji. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii drony w niedalekiej przyszłości mogą znaleźć zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia. Warto więc już dziś zacząć pracować nad zwiększaniem świadomości dotyczącej tej technologii wśród obecnych i przyszłych użytkowników. Przede wszystkim dla wspólnego bezpieczeństwa! Tylko od nas zależy, w jaki sposób ją wykorzystamy. Dlatego zachęcamy, aby do latania podchodzić z pełną odpowiedzialnością, uczestnicząc w profesjonalnych kursach i zapoznając się z aktualnymi przepisami lotniczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *