Aktualności, Sprzęt

Premiera Autel EVO Nano i Autel EVO Lite – czy amerykański gigant dronowy stanął na wysokości zadania?

Premiera sprzętu od największych gigantów dronowych zawsze budzi wiele emocji. Nie inaczej było tym razem. We wrześniu miała miejsce premiera czterech dronów Autel Robotics: EVO Nano, EVO Nano+, EVO Lite oraz EVO Lite+. Czy marka, która przyzwyczaiła swoich klientów do kompaktowego sprzętu i świetnych parametrów, spełniła wysokie oczekiwania miłośników latania? Sprawdziliśmy!

Dlaczego na tę premierę czekał cały dronowy świat, czyli kilka słów o Autel Robotics

Autel Robotics to amerykańska firma z branży dronowej, która została założona w 2014 roku. Innowacje technologiczne ma w swoim DNA. Pierwszy dron z serii X-Star zadebiutował w roku 2015, wzbudzając uznanie wśród miłośników podniebnych akrobacji. Kolejna seria EVO II pozwoliła producentowi zachować wysoką pozycję na rynku. Dziś Autel Robotics jest jednym z największych producentów dronów na świecie. Swoją ofertę kieruje równie mocno do dwóch grup klientów: użytkowników prywatnych, którzy latają rekreacyjnie oraz do profesjonalnych pilotów bezzałogowych statków powietrznych, którzy wykorzystują sprzęt marki do celów komercyjnych. Nowości Autel Robotics są dostępne w dwóch seriach, a każda z nich ma dwie wersje: standardową i z plusem.

EVO Nano i EVO Nano+ to kompaktowe modele, których waga nie przekracza 250g. To ważna informacja dla użytkowników, którzy nie posiadają uprawnień do latania (i nie zamierzają ich robić, choć oczywiście gorąco do tego zachęcamy). Przypomnijmy, zgodnie z nowymi regulacjami unijnymi, które weszły w życie 31 grudnia 2020 roku, loty dronem o wadze poniżej 250g na wysokości do 120 metrów należą do kategorii otwartej. Aby je wykonywać, należy jedynie zarejestrować sprzęt w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. To ukłon w stronę osób, które latanie traktują jak weekendowe lub wakacyjne hobby. Doceniają wysokiej jakości sprzęt o dobrych parametrach, ale nie mają potrzeby wzbijać się na wyższy poziom. EVO Lite oraz EVO Lite+ to urządzenia o nieco większej wadze (do 900g), które wciąż mieszczą się w kategorii otwartej (podkategorii A1). To znaczy, że ustawodawca dopuszcza przelot nad przypadkową osobą postronną (choć operator jest zobowiązany, aby w momencie jej zauważenia skrócić czas przelotu nad nią do minimum). Większą wagę rekompensują lepsze parametry. Przyjrzyjmy się obu nowościom z bliska.

Autel EVO Nano i Autel EVO Nano+

EVO Nano to model wyposażony w kamerę o sensorze 1/2” CMOS i przysłonie f/2.8. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 48 MP. EVO Nano pozwala nagrywać filmy w rozdzielczości 4K. Trójosiowy gimbal zapewnia stabilizację trójosiową, doskonale niwelując drgania.

Model z plusem został wyposażony w sprzęt o matrycy CMOS 1/1,28”, co pozwala robić zdjęcia w rozdzielczości 50 MP. Modele Nano i Nano+ różni także przysłona (w wersji z plusem jest to f/1.9). EVO Nano+ pozwala nagrywać świetnej jakości filmy nie tylko w świetle dziennym, ale także w warunkach ograniczonego dostępu do światła.

W przypadku obu modeli producent gwarantuje nieprzerwany lot przez około 28 minut. Obie wersje posiadają tryb portretowy (SkyPortrait). Po naciśnięciu przycisku dron wzniesie się w powietrze na odpowiednią wysokość i zadba o to, aby wszyscy, którzy znajdują się w zasięgu kamery, znaleźli się na zdjęciu.

Warto także wspomnieć o systemie unikania przeszkód, czyli czujnikach wizyjnych, dzięki którym dron rozpoznaje i omija różnego rodzaju przeszkody znajdujące się nie tylko przed urządzeniem, ale także nad nim i pod nim. To znacznie poprawia bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko zderzenia z drzewami czy liniami wysokiego napięcia.

Oba modele zostały wyposażone w tryb automatyczny Dynamic Track 2.1, który śledzi wybrany obiekt bez ingerencji operatora.

Producent zadbał także o łatwą i szybką obróbkę materiału wideo za pomocą intuicyjnej aplikacji Autel Sky. Materiał z drona możesz mieć błyskawicznie na swoim smartfonie. Możliwość bezprzewodowego przesyłania plików to jedna z nowości, która spotkała się ze szczególnym uznaniem użytkowników.

Autel EVO Lite i Autel EVO Lite+

Modele z serii Autel EVO Lite ważą nieco więcej niż Nano, bo 820g. Producent deklaruje, że są w stanie nagrywać nieprzerwanie przez 40 minut, dzięki czemu nie mają konkurencji w swojej kategorii wagowej.

Seria EVO Lite to także: czteroosiowy gimbal zapewniający stabilizację obrazu na najwyższym poziomie i umożliwiającym nagrywanie w pionie (nowatorskie rozwiązanie, którego nie ma w dronach produkowanych przez konkurencję). Model EVO Lite został wyposażony w taką samą kamerę jak Nano+. Dzięki jakości 4K nagrany materiał zachwyca głębią i żywymi kolorami.

Model z plusem został wyposażony w kamerę z jednocalową matrycą z regulowaną przysłoną (od f/2.8 do f/11). Dron umożliwia nagrywanie materiału w jakości 6K (z prędkością 30 klatek na sekundę). EVO Lite, podobnie jak Nano, pozwala rozpoznawać przeszkody podczas lotu i ich unikać. Inne podobieństwa do Nano to m.in.: tryb SkyPortrait i Dynamic Track 2.1, czyli tryb portretowy oraz tryb śledzenia. W przypadku wszystkich modeli producent zapewnia intuicyjną obsługę oraz błyskawiczną obróbkę materiału za pomocą aplikacji Autel Sky.

Nowości od Autel Robotics są dostępne w czterech kolorach: białym (Arctic White), czerwonym (Blazing Red), pomarańczowym (Classic Orange) i szarym (Deep Space Grey). Dla miłośników klasyki i nieco bardziej ekstrawaganckiego designu.

Nowości Autel Robotics – dla kogo?

Premierze nowych dronów towarzyszył slogan: „Make every moment matter”, co można przetłumaczyć jako „Spraw, aby każda chwila miała znaczenie”. Jak rozumieć to wezwanie w kontekście produktów oferowanych przez markę? Producent zachęca do tego, aby utrwalać wyjątkowe momenty na filmach, ponieważ te, które nie zostaną uwiecznione, mogą łatwo umknąć. A jak dobrze wiemy, pamięć bywa zawodna. To wezwanie nie tylko do profesjonalnych pilotów bezzałogowych statków powietrznych, ale także osób, które latają amatorsko lub chciałyby dopiero rozpocząć swoją przygodę z lataniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *