Do niedawna drony militarne kojarzyły się wyłącznie z konstrukcjami, które były wykorzystywane bezpośrednio w warunkach bojowych. Mowa tutaj m.in. o takich dronach, jak MQ-1 Predator. Na przestrzeni lat sytuacja się jednak zmieniła, co doskonale zobrazowała obecna sytuacja na Ukrainie. Okazało się bowiem, że drony cywilne także mogą być nieocenionym wsparciem wojskowym np. podczas prowadzenia akcji zwiadowczych czy w trakcie lokalizowania pozycji przeciwnika. Warto jednak pamiętać, że operator drona wojskowego musi przejść specjalistyczne szkolenie.
Operator drona wojskowego — szkolenia
Każdy operator drona wojskowego musi przejść specjalne szkolenie zakończone egzaminem. Po pozytywnym zdaniu testu — operator otrzymuje świadectwo kwalifikacji bezzałogowego statku powietrznego tj. UAVO wraz z uprawnieniami do wykonywania lotów w zasięgu wzroku tj. VLOS oraz poza zasięgiem wzroku, czyli BVLOS.
Podczas przygotowań do egzaminu warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która posiada niezbędne narzędzia i doświadczenie. Na polskim rynku jednym z największych dostawców tego typu rozwiązań, jest firma IRONSKY. Szkolenie obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i loty praktycznie z instruktorami.
Jakie jeszcze szkolenia oferujemy:
- Biuro Ochrony Rządu
- Inspekcja Transportu Drogowego
- Policja
- Służba Celna
- Służba Leśna
- Służba Więzienna
- Służby Specjalne takie jak ABW, AW, CBA, CBŚ
- Straż Graniczna
- Straż Miejska
- Straż Ochrony Kolei
- Straż Pożarna
- Polskie drony wojskowe
- Żandarmeria
- Służb ratowniczych
Szkolenie UAVO — kompleksowa nauka i skuteczność
Operator drona wojskowego powinien przejść szkolenie w miejscu, które posiada wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego uprawnienia. Zdobyte umiejętności i informacje nie ograniczają się jednak wyłącznie do specjalistycznej wiedzy technicznej na temat dronów (także cywilnych). Mowa tutaj również o zaznajomieniu się z wszelkimi metodami przeciwdziałania ich niewłaściwemu użyciu, kwestiach bezpieczeństwa i technikach lotu.
Drony wojskowe mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w działaniach militarnych. Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystuje się również w szeroko pojętym ratownictwie. Często zdarza się bowiem, że ratownicy nie są w stanie na czas dotrzeć do poszkodowanych osób lub uniemożliwiają to warunki atmosferyczne i niebezpieczna lokalizacja. Drony zastępują w takiej sytuacji człowieka, pełniąc funkcję zwiadowcy, który dostarcza niezbędnych informacji do przeprowadzania akcji ratunkowej. Urządzenia te mogą także przenosić znacznie cięższe od siebie przedmioty — w tym np. żywność lub leki.
W działaniach wojskowych drony bojowe są wykorzystywane do skutecznego rozpoznawania terenu, obserwacji dzienno-nocnych działań przeciwnika, oceny skutków rażenia, wykrywania celów czy nawet monitoringu przestrzeni w obszarze zabudowanym. Drony odgrywają w dzisiejszych czasach kluczową rolę i stanowią nieodzowną część nowoczesnej armii — to także znacznie tańsze rozwiązanie w porównaniu do innych podobnych inwestycji wojskowych.
Z drugiej strony, wiele modeli powietrznych statków bezzałogowych można również wykorzystać, chociażby w zabezpieczeniu imprez masowych, badaniu natężenia ruchu drogowego czy nawet w badaniu jakości powietrza. Możliwości jest mnóstwo, z czego może skorzystać Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna i Straż Miejska.
☎ 663 944 151 KUBA Instruktor / ekspert ds. DJI Enterprise
✉ Email: [email protected]
☎ 519 410 610 DAREK Instruktor / ekspert ds. DJI Enterprise
✉ Email: [email protected]
Pomogłem?
Jeśli tak, to proszę o ⭐⭐⭐⭐⭐ na Facebooku https://www.facebook.com/ironskypl/reviews
Dla ciebie to minuta, dla Nas ważny element biznesu. Dziękuję za Twoją opinię i pomoc!
Błąd: Brak formularza kontaktowego.