W polskim prawie drony o masie startowej poniżej 600g są traktowane w sposób specjalny, jako iż zazwyczaj są traktowane jako modele latające. Niesie to ze sobą wiele ułatwień. Poniżej w krótki sposób omówię na co powinniśmy zwracać uwagę podczas lotu.
Słyszeliście o zmianach (31.01.2019r.) przepisów dronowych? Bardzo dużo ułatwień dla większości z Was droniarzy latających rekreacyjnie i sportowo. Opisaliśmy w prosty i przejrzysty sposób zasady wykonywania dronami zabawkami w mieście i w obszarze zabudowanym, operatorzy latający FPV z goglami dronami wyścigowymi też będą zadowoleni – ten artykuł jest dla Was – Dajcie znać w komentarzach, czy pomógł Wam zrozumieć co i jak w świecie dronów rekreacyjnych.
Chcesz kupić drona o masie poniżej 600g? Nie wiesz jaki model wybrać?
Sprawdź naszą ofertę:
Zachowaj odległość drona 50m od ludzi, jeśli ich nagrywasz
Odległość 50 metrów w linii poziomej od ludzi i zabudowań nie wynika z prawa lotniczego lecz ustawy o ochronie praw autorskich. Jako, iż dziś ważące poniżej 600g maszyny takie jak DJI Mavic Air nie ustępują jakością nagrań większym braciom – warto pamiętać, iż obowiązują je te same przepisy odnośnie nagrywania.
Nie lataj nad pewnymi szczególnymi miejscami.
Według ustawy prawo lotnicze istnieją pewne instytucje, nad którymi loty są zabronione niezależnie od masy drona. Te miejsca to: orty lotnicze, porty morskie, kopalnie, ujęcia wody, wodociągi, rurociągi paliwowe, zapory wodne, oczyszczalnie ścieków, śluzy, linie energetyczne, linie telekomunikacyjne, banki, elektrownie, muzea, archiwa państwowe, poczty, placówki związane z telewizja i radiem.
Sprawdzaj w jakiej strefie się znajdujesz
W polskiej przestrzeni powietrznej znajdują się wydzielone strefy, w których loty bezzalogowcami o masie poniżej 600g są zabronione. Przykładami takich stref są strefy ROL. To, czy miejsce w którym chcesz wykonywać loty jest adekwatne do latania sprawdzisz na stronie www.amc.pansa.pl lub za pomocą aplikacji Droneradar.
Zachowaj szczególne warunki lotów dronem w okolicy lotnisk
Latając bliżej niż 6 km od granicy lotniska nie wolno latać powyżej 100m nad powierzchnią ziemi a poniżej 1 km od jego granicy – powyżej najwyższej przeszkody terenowej w promieniu 100 metrów od Ciebie lub wysokości 30m, jeśli latasz na otwartej przestrzeni.
Lataj dronem tylko w zasięgu widoczności wzrokowej
Jest to wymóg wynikający bezpośrednio z ustawy prawo lotnicze. Jeśli mówimy o uprzywilejowaniu drona o masie startowej poniżej 600 g – musi on być modelem latającym a te wg. Artykułu 12 ustawy prawo lotnicze – mogą być pilotowane tylko w zasięgu widoczności wzrokowej. Oznacza to także, iż nawet jeśli nasz dron ma podgląd FPV z kamery na pokładzie – ciągle nie możemy go w oparciu o ten podgląd pilotować.
Lataj dronem odpowiedzialnie
Dron, nawet mały, może być bardzo niebezpieczny. Należy pamiętać, iż w niektórych przypadkach śmigła takiej malej maszyny mogą się obracać nawet z prędkością 80000 obrotów na minutę (czyli 4 raz szybciej niż tarcza przeciętnej piły kątowej). Właśnie w kierunku mniej doświadczonych czy nie mogących poszczycić się kwalifikacjami operatorów dronów Urząd Lotnictwa Cywilnego skierował akcje – Lataj z głową, do której link zamieszczam poniżej.
Jeżeli masz pytania zawsze możesz skontaktować się bezpośrednio z pracownikami Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Kontakt do ULC:
e-mail: [email protected]
Tel.: (+48 22) 520-72-57
Tel.: (+48 22) 520-72-71
Lub
Instruktorami i inżynierami Ogólnopolskiego Ośrodka Szkoleń i Egzaminowania Operatorów Dronów IRONSKY
Kontakt do IRONSKY:
e-mail: [email protected]
Tel.: 663 944 151
Tel.: 519 410 610
Zapraszamy również do dronowych zakupów w sklepie IRONSKY – Autoryzowanego Delera DJI i Yuneec