jak-sprawdzic-waznosc-uprawnienia-na-drona-na-stronie-drony.ulc_.gov_.pl_
Jak sprawdzić datę ważności nowych uprawnień dronowych 2021?
19 kwietnia 2021
Ochrona Prywatności a drony
Drony a prywatność. Co mogę nagrywać dronem?
21 kwietnia 2021

Jak zarejestrować drona w 2021? Jaki numer nakleić na drona? Co muszę mieć ze sobą latając dronem?

Jak zarejestrować drona w 2021

Rejestracja drona w 2021?

Zastanawiasz się jak zarejestrować drona? Zarejestruj się na stronie https://drony.ulc.gov.pl/ jako operator – osoba fizyczna i zgłoś do potwierdzenia profil pilota BSP. Musisz podać email i telefon, następnie na wskazany adres email zostanie do Ciebie wysłany email z adresu openUAS@ulc.gov.pl o tytule „ULC – link aktywacyjny” znajdziesz tam indywidualny kod aktywacyjny, będąc na swoim mailu kliknij w niebieski przycisk „aktywuj”, który przekieruje cię ponownie na stronę ULC, gdzie ustalisz hasło i podasz kod aktywacyjny.

Numer Operatora, czyli podmiotu, który jest odpowiedzialny za te drony – jeśli pracujesz np. w urzędzie, jakiejś firmie, czy też w swojej działalności gospodarczej, to musisz zarejestrować też osobno firmę jako operatora na inny adres email, to mega istotne. Numer Pilota to numer oznaczający Ciebie jako osobę. Rejestracja drona nie dotyczy osób, które mają drona poniżej 250 g, ale co istotne >>bez kamery<<, ponadto na opakowaniu musi znaleźć się informacja, że dron jest dopuszczony do użytku przez dzieci poniżej 14 roku życia, wówczas taki dron jest traktowany w rozumieniu unijnej dyrektywy 2009/48/WE jako zabawka.

01 dron ironsky Poradnik krok po kroku JAK ZROBIĆ KONWERSJĘ ŚWIADECTWA UAVO DO UPRAWNIEŃ UE

Dane operatora drona

Operatorem może zostać osoba fizyczna lub osoba prawna. Po rejestracji jako operator uzyskuje się unikalny numer operatora. Numer ten należy umieścić na każdym dronie do którego wymagana jest rejestracja.

Osoba fizyczna po zarejestrowaniu się jako operator gdzie uzyskuje również dostęp do profilu pilota. Z profilu pilota można przystąpić do szkolenia oraz egzaminu online na podkategorię otwartą A1/A3, a następnie do części szkolenia teoretycznego na podkategorię otwartą A2. Osoba fizyczna może również wygenerować wniosek o konwersję posiadanego ważnego świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego UAVO na uprawnienia wynikające z regulacji UE. Wniosek taki należy podpisać i dostarczyć drogą tradycyjną lub elektroniczną (ePUAP) do ULC.

Osoba prawna po zarejestrowaniu się jako operator nie ma dostępu do profilu pilota, który jest dostępny jedynie dla osób fizycznych. Jeśli osoba prawna wykorzystuje bezpośrednio do operacji członków personelu (pilotów) to każdy z nich musi się zarejestrować indywidualnie w systemie. Osoba prawna, angażując pilotów bezpośrednio w operację, we własnym zakresie prowadzi ich spis oraz upewnia się, że mają odpowiednie kompetencje.

06 dron ironsky Poradnik krok po kroku JAK ZROBIĆ KONWERSJĘ ŚWIADECTWA UAVO DO UPRAWNIEŃ UE

W przypadku zmiany jakichkolwiek danych podanych przy rejestracji proszę skontaktować się działem licencjonowania personelu SBSP pod adresem: openUAS@ulc.gov.pl

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z systemem rejestracji operatorów oraz błędów uprzejmie proszę skontaktować się pod adresem: LBSP@ulc.gov.pl

Jaki numer na dronie? Co nakleić, Numer Pilota, czy Numer Operatora?

Zakładam, że proces rejestracji masz już za sobą. Pojawiają się zatem kolejne pytania. Co, gdzie i jak nakleić na drona? Na drona naklejamy tylko i wyłącznie Numer Operatora zaczynający się od 3 liter POL a następnie jest ciąg zmienny liter i cyfr np. POLa12345bc67891.

Uwaga! Jeśli masz kilka dronów, to w trwały sposób musisz nanieść na nich ten sam numer operatora np. wydrukować i nakleić numer , przytwierdzić taśmą klejącą, innym rozwiązaniem może być przyczepienie na rzep zalaminowanej etykiety z numerem operatora. Odradzamy korzystanie z popularnych ostatnio aluminiowych czy metalowych tabliczek znamionowych. Zakłócają one często pracę podzespołów w dronie, a w szczególności kompas i GPS.

Jak pokazać np. Policji jakie mam uprawnienia na drona bez logowania się na stronę ULC?

Przyszło co do czego i masz kontrolę np. Policji podczas Twojego lotu dronem. Co robić? Co pokazać? Co mieć przy sobie? W jaki sposób np. Policja sprawdzi czy, jakie i do kiedy mam ważne uprawnienia?

Najlepiej mieć zawsze przy sobie potwierdzenie ukończenia szkolenia i egzaminu, które możesz pobrać zawsze ze strony ULC poświęconej rejestracji, czyli drony.ulc.gov.pl. Obraz, który widzisz poniżej będzie podświetlony na fioletowo i z możliwością pobrania pliku pdf dopiero po zaliczeniu przez Ciebie egzaminu na A1/A3 lub A2.

jak pobrać potwierdzenie licencji na drona ze strony ULC

Co muszę mieć ze sobą latając dronem? Jaki dokument?

Zawsze powinieneś mieć przy sobie w dowolnej formie poniższe potwierdzenie uprawnień A1/A3 i/lub A2 ze strony ULC + dowód osobisty aby potwierdzić tożsamość + Check in w aplikacji DroneRadar. Pamiętaj że od 2021 (stan na kwiecień 2021) nie musisz mieć badań lekarskich, ubezpieczenia OC, ani kamizelki odblaskowej, której noszenie dotyczy tylko kategorii szczególnej i lotów na dowolnym NSTS. Nie musisz absolutnie drukować tego na jakiejś plastikowej karcie jak to wymyślają na niektórych grupach dla droniarzy, mieć na kartce zalaminowanej, specjalnie zabezpieczonej, czy innych cudów na kiju. Wystarczy, że będziesz miał plik z tym dokumentem na telefonie – i to wystarczy. Serio!

A1 A2 A3 jak wygląda potwierdzenie zaliczenia i zdania egzaminów olnine ULC EASA ironskypl

W przypadku kontroli odpowiednia służba zeskanuje kod QR znajdujący się w prawym dolnym rogu i uzyska szereg informacji z rejestru Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dane, które są dostępne po zeskanowaniu QR kodu to:

 • Status uprawnienia (zatwierdzony, odrzucony, oczekuje na weryfikację)
 • Datę ważności
 • Numer Pilota
 • Daty ważności poszczególnych uprawnień z Kat. Otwartej i Kat. Szczególnej podświetlone na zielono

Zobaczcie to na naszym przykładzie. Poniżej zrzuty ekranu ze smartfona po zeskanowaniu QR kodu najzwyklejszym skanerem QR kodów dostępnym w większości telefonów w standardzie.

Masz uprawnienia z Kategorii Szczególnej NSTS lub Certyfikowanej?

Też zupełnie wystarczy, że będziesz miał ze sobą QR kod z A1/A3 lub A2. Zobacz powyżej na 2 zrzuty ekranu z telefonu – te wszystkie dane są dostępne po zeskanowaniu kodu QR na A2 „Certyfikat kompetencji pilota Bezzałogowego Statku Powietrznego”, w przypadku skanowania A1/A3 „Potwierdzenie zaliczenia szkolenia i zdania egzaminu online”.

Jeśli pomogłem proszę o krótką opinię i ⭐⭐⭐⭐⭐ na Facebooku https://www.facebook.com/ironskypl/reviews
Dla ciebie to minuta, dla mnie ważny element biznesu. Dziękuję za Twoją opinię i pomoc!

2 Komentarze

 1. wudogie pisze:

  A jeśli dronem ma zamiar latać inny pilot niż ten na którego jest zarejestrowany dron musi jego numer pilota widnieć na dronie? Czy taka osoba musi rejestrować drona również na siebie?

  • biuro@ironsky.pl pisze:

   Zawsze pilot drona nakleja na drona swój numer operatora, zatem jeżeli pożyczasz drona z naklejonym na nim swoim numerem operatora to błąd, bo nawet jeśli coś się stanie to winny będziesz ty, bo na dronie był Twój numer operatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *