Drony w sporcie? Drony do analityki sportowej na przykładzie Lecha Poznań.
16 kwietnia 2021
Czy mój dron to zabawka ironsky
Czy mój dron zalicza się do zabawek?
21 kwietnia 2021

Drony a prywatność. Co mogę nagrywać dronem?

Ochrona Prywatności a drony

Ochrona Prywatności – czy można latać dronem nad czyjąś prywatną posesją

Czy latanie dronem nad domem jest legalne? Latanie dronem to często początek wielkiej przygody z lotnictwem bezzałogowym. Musisz jednak pamiętać o podstawowych zasadach społecznych, nie wszystko od razu trzeba regulować prawem i patrzeć na paragrafy, powinieneś kierować się też po prostu zdrowym rozsądkiem i racjonalnym podejściem do sytuacji. Czy chciałbyś żeby ktoś zaglądał Ci dronem przez okno? Albo podglądał Cię na działce, albo jak Twoja żona / dziewczyna się opala? Czy chciałbyś, aby niezidentyfikowany dron uciążliwie i często przelatywał nad Twoją posesją? No raczej nie! Dlatego staraj się zachowywać możliwie największą odległość od prywatnych posesji, a przelot nad zmniejsz do niezbędnego minimum.

Czy mogę nagrywać lub fotografować obce osoby w miejscach publicznych?

Robienie zdjęć oraz filmowanie innych osób nie jest zabronione chyba, że osoba, która jest filmowana nie życzy sobie tego.

Czy mogę opublikować nagranie lub fotografie zawierające wizerunki innych osób?

Upublicznianie filmów i zdjęć (np. na blogu, portalu społecznościowym lub w innym miejscu gdzie nieograniczona i niezidentyfikowana liczba osób może obejrzeć materiał), na których utrwalone są wyeksponowane wizerunki innych osób lub ich inne dane osobowe jest dozwolone pod warunkiem zgody właścicieli. Szczegółowe informacje na ten temat wraz z przykładami oraz materiałami dotyczącymi ochrony prywatności podczas wykonywania operacji bezzałogowymi statkami powietrznymi, są zamieszczone na stronie redagowanej przez Komisję Europejską: http://www.dronerules.eu

Kiedy zarejestrowany przez nas materiał zawiera dane osobowe?

Nagranie lub zdjęcie wykonane za pomocą drona zawiera dane osobowe, gdy ma miejsce choćby jedno z poniższych:

  • twarz osoby jest wyraźnie widoczna. Jeśli jednak w oddali znajdują się osoby, a ich twarze są rozmazane, prawdopodobnie nie będzie to uznane za dane osobowe.
  • osoba może zostać zidentyfikowana w inny sposób – na podstawie lokalizacji, widocznych numerów adresowych, numerów rejestracyjnych samochodu, pory dnia, specyficznego ubioru itp.
  • obraz pokazuje szczegóły dotyczące cech cielesnych, zachowania, życia prywatnego lub działalności zawodowej danej osoby.
  • materiał wykorzystuje się przy podejmowaniu decyzji o tym, jak traktować, postępować wobec danej osoby lub ją oceniać.
  • przekaz skupia się na konkretnej osobie lub jest ona tematem nagrania, szczególnie w przypadku długich ujęć z dana osobą.
Ochrona Prywatności a drony co można nagryOchrona Prywatnościać dronem

O czym powinienem pamiętać aby nagrywając inne osoby lub całe zgromadzenie, nie złamać przepisów prawa?

  • Informuj: Zawsze, gdy przechwytujesz lub rejestrujesz jakiekolwiek informacje o osobie, zwłaszcza wyraźny obraz jej twarzy, poinformuj ją o tym. Aby zapewnić większą przejrzystość, należy sporządzić publiczne oświadczenie o ochronie prywatności.
  • Słuchaj: Pytaj ludzi, co możesz, a czego nie możesz zrobić z ich informacjami i w każdym momencie stosuj się do ich decyzji. Zapoznaj się z przepisami prawa dot. ochrony danych osobowych. (źródło)
  • Weryfikuj: zastanów się, jakim dronem oraz w jaki sposób wykonać operację lotniczą, aby przechwycić jak najmniej danych osobowych, będących w obszarze planowanego działania. Tam, gdzie to możliwe, anonimizuj dane. Zamazanie twarzy, numerów domów i samochodów pomoże uniknąć lub zmniejszyć odpowiedzialność prawną.
  • Szanuj: Pamiętaj, że ludzie mają prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania gromadzonych danych. Mogą zmienić zdanie lub usunąć swoje dane. Pamiętaj, że ludzie mają również prawo dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii oraz ich poprawiania.
  • Chroń: Zapewnij odpowiednie bezpieczeństwo danych osobowych i nie udostępniaj ich stronom trzecim bez poinformowania o tym osób, których dane zarejestrowałeś. Ogranicz przechowywanie danych osobowych do minimalnego wymaganego okresu. Upewnij się, że możesz wykazać, że masz podstawę prawną dla swoich działań, np. zgodę od osób, których dane dotyczą.

Pomogłem? Proszę o krótką opinię i / lub po prostu daj 5 ⭐⭐⭐⭐⭐ na Facebooku (kliknij link)

Dla ciebie to minuta, dla mnie ważny element biznesu. Dziękuję za Twoją opinię i pomoc!

[źródło: ulc.gov.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *