Aktualności, Drony Rolnicze, Porady

Drony rolnicze. 5 sposobów na wykorzystanie drona w gospodarstwie rolniczym

pole

Trudno wyobrazić sobie współczesne rolnictwo bez nowoczesnych technologii. Duży udział w modernizacji polskiej gospodarki wiejskiej mają bezzałogowe statki powietrzne. Drony rolnicze tworzą precyzyjne ortofotomapy, wykonują opryski i monitorują stan upraw oraz żyzność gleb. Zastępują człowieka w pracach o podwyższonym stopniu ryzyka i umożliwiają efektywne zarządzanie gospodarstwem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze drona rolniczego do wykonania oprysków, nawożenia i kontroli stanu gleby? Podpowiadamy!

Przy okazji zapraszamy do grupy DRONY W ROLNICTWIE, gdzie zrzeszamy osoby interesujące się rolnictwem precyzyjnym, chcące lub już wykorzystujące drony w rolnictwie.

Czytaj również: Dron rolniczy do oprysków — usługi, kursy, drony Agras

Możliwości wykorzystania drona w rolnictwie

Wykonywanie oprysków

Choć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin jest niezbędne do ich prawidłowego wzrostu, wykonywanie oprysków może stanowić zagrożenie dla organizmu człowieka (dlatego osoby pracujące przy opryskach muszą być wyposażone w profesjonalną odzież ochronna, a także rękawice, okulary ochronne i maski). Aby zminimalizować ryzyko zatrucia, coraz częściej wykonuje się opryski z powietrza. Dron rolniczy zastępuje człowieka tam, gdzie praca może negatywnie wpłynąć na jego bezpieczeństwo.

Nowoczesne maszyny do oprysków (np. DJI Agras T10 i DJI Agras T30) są wyposażone w zbiorniki na płyn oraz specjalne dysze natryskujące. Precyzyjne opryski są możliwe dzięki zaawansowanemu systemowi czujników ciśnienia i przepływu, a także radarowi wykrywającemu różnicę wysokości terenu. Dronem do oprysków steruje się za pomocą intuicyjnego kontrolera, który zapewnia dobrą widoczność nawet w przypadku dużego nasłonecznienia. DJI Agriculture Managment Platform daje możliwość precyzyjnego zaplanowania trasy lotu i zarządzania kilkoma dronami.

Przeczytaj więcej o usługach dronem dla rolnictwa

Dbanie o kondycję upraw

Największym zagrożeniem dla plonów są choroby bakteryjne np. szara pleśń czy zaraza ogniowa, a także wirusy oraz pasożyty. Szybkie wykrycie zagrożenia pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i rozmnażaniu się pasożytów. Kontrola terenu upraw za pomocą tradycyjnych metod (czyli inspekcji wzrokowej) jest czasochłonna i mało efektywna, zwłaszcza na dużej powierzchni. Wykorzystanie w rolnictwie bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w kamery multispektralne pozwala przeprowadzić szybką i precyzyjną kontrolę stanu roślin nawet na obszarze liczącym setki hektarów. Obrazowanie multispektralne pozwala ocenić stan zdrowia roślin, zanim na liściach czy łodygach pojawią się pierwsze oznaki choroby. Dzięki wykorzystaniu kamer rejestrujących zarówno pasmo światła widzialnego, jak i niewidzialnego, dron tworzy precyzyjną mapę zdrowotną roślin, pokazując, w którym miejscu konieczne jest wdrożenie działań zapobiegawczych rozprzestrzenianiu się chorób. Kontrola terenu upraw z powietrza za pomocą bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w nowoczesne kamery multispektralne pozwala także monitorować stan nawodnienia roślin.

Kontrola żyzności gleby

Żyzna gleba jest w stanie zaspokoić potrzeby uprawianych na niej roślin, dostarczając do korzeni odpowiednią ilość składników odżywczych. Dokładna analiza stanu gleby pozwala wykryć miejsca, w których rośliny nie mają zapewnionych optymalnych warunków do wzrostu. Wykorzystanie kamer multispektralnych rejestrujących pasma światła widzialnego i niewidzialnego pozwala na dotarcie z nawozem do miejsc, w których jest on najbardziej potrzebny.

Wykonywanie pomiarów powierzchni

Trudno mówić o właściwym zarządzaniu gruntami bez odpowiedniego planowania upraw. Zyskując dostęp do widoku z lotu ptaka, można dużo łatwiej i precyzyjniej określić m.in. sposób rozmieszczenia roślin czy ilość chemicznych środków ochrony potrzebnych do nawożenia.

Szacowanie szkód

Wiele gospodarstw rolniczych znajduje się w pobliżu terenów zalesionych zamieszkiwanych przez dziką zwierzynę, która coraz częściej na polach uprawnych poszukuje pożywienia. Problemem dla gospodarzy są także tzw. szkody łowieckie, które powstają w wyniku spłoszenia zwierzyny w trakcie polowania. Kontrola gruntów z powietrza pozwala wykryć obecność zwierzyny na polu uprawnym i zapobiec powstaniu szkody. Nowoczesne bezzałogowe statki powietrzne są także w stanie oszacować straty w rolnictwie spowodowane działalnością kół łowieckich (co jest niezbędne do ubiegania się o ewentualne odszkodowanie).

Drony dla rolników

Dron z kamerą multispektralną – DJI Phantom 4 Multispectral

To nowoczesny bezzałogowy statek powietrzny zaprojektowany z myślą o profesjonalnej uprawie roślin. Kamera, którą można umieścić na dronie, została wyposażona w system obrazowania wielospektralnego umożliwiający kontrolę stanu upraw oraz gleby. Zdjęcia z kamery mulispektralnej pozwalają obliczyć znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji (NDVI, czyli Normalised Difference Vegetation Index), który pozwala określić kondycję roślinności. Stworzenie mapy NDVI pozwala określić, które rośliny są zainfekowane lub mają zbyt niski poziom nawodnienia. Wybierając DJI Phantom 4 Multispectral, zyskujesz dostęp do modułu RTK oraz systemu TimeSync, który zbiera i przekazuje operatorowi dane o aktualnym położeniu drona, co pozwala na dokonanie precyzyjnych pomiarów powierzchni.

Drony do rolnictwa i oprysków – DJI Agras T10, DJI Agras T30

To profesjonalny octocopter przeznaczony do wykonywania oprysków z powietrza. Urządzenie zostało wyposażone w pompy oraz dysze dozujące środki ochrony roślin, a także zaawansowany system czujników. DJI Agras T10 i DJI Agras T30 utrzymuje stałą wysokość nad uprawami, nawet w terenie o zróżnicowanej wysokości.

Drony dla rolnictwa – podsumowanie

Wykorzystanie dronów rolniczych pozwala na:

  • dokonanie precyzyjnych pomiarów powierzchni uprawnej;
  • błyskawiczne namierzenie ognisk chorobowych;
  • szybkie zwalczenie bakterii, wirusów lub pasożytów na danym obszarze;
  • ograniczenie do minimum stosowania chemicznych środków ochrony roślin;
  • uzyskanie obfitszych plonów;
  • zlokalizowanie miejsc, w których rośliny rozwijają się wolniej i ich precyzyjne nawożenie;
  • ograniczenie zużycia wody dzięki kontroli nawodnienia roślin;
  • zmniejszenie ryzyka zatrucia środkami ochrony roślin u osób pracujących przy opryskach wykonywanych tradycyjnymi metodami;
  • zaplanowanie dokładnej strategii rozwoju upraw na podstawie szczegółowych danych takich jak zawartość chlorofilu czy faza wzrostu roślin.

Pomogłem?

Jeśli tak, to proszę o ⭐⭐⭐⭐⭐ na Facebooku https://www.facebook.com/ironskypl/reviews
Dla ciebie to minuta, dla Nas ważny element biznesu. Dziękuję za Twoją opinię i pomoc!

JEŚLI UZNASZ ŻE TEN WPIS JEST PRZYDATNY – UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ.


Drony rolnicze cena. Drony do rolnictwa precyzyjnego, oprysków, siewu, nawożenia, nasadzenia. Jaki dron do rolnictwa wybrać? Jesteśmy autoryzowanym dealerem dronów rolniczych.

Zapraszamy też do grupy DRONY W ROLNICTWIE, gdzie zrzeszamy osoby interesujące się rolnictwem precyzyjnym, chcące lub już wykorzystujące drony w rolnictwie.

Masz pytania? Zapraszamy na konsultacje dronowe i do kontaktu.

Jeśli chcesz uzyskać poradę, wdrożenie dronów w Twojej instytucji publicznej, urzędzie, firmie, ofertę na Drona i/lub szkolenia Pilotów Dronów, skorzystaj z poniższego formularza lub bezpośredniego kontaktu z ekspertami IRONSKY.

Działamy, szkolimy i egzaminujemy na terenie całego kraju! Zapraszamy na udane zakupy i obiektywne, fachowe doradztwo – jesteśmy Autoryzowanym Dealerem Dronów DJI, Yuneec, Autel, Parrot, SenseFly. Cały czas jesteśmy do Twojej dyspozycji. Odbieramy telefony, odpisujemy na maile, przyjeżdżamy na spotkania. Komunikatywność to Nasza żelazna zasada.

✉ Email: [email protected]

☎ Darek: 519-410-610

☎ Kuba: 663-944-151

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *